Samochód elektryczny – zalety i wady

Samochód elektryczny stale przyciąga nowych konsumentów, a na rynku wśród kultowych marek  pojawia się coraz więcej modeli tego rodzaju pojazdów. Ten innowacyjny środek transportu jest przyjazny dla środowiska i przynosi wiele różnych korzyści. Jednak jak każde, nowe rozwiązanie – posiada również przeciwników. Co przemawia za wyborem samochodu elektrycznego, a co powstrzymuje przed jego zakupem?

Zalety samochodów elektrycznych

  • Redukcja kosztów utrzymania – jest pierwszym argumentem, który można przyporządkować do zalet pojazdów elektrycznych, dlatego że nie musimy martwić się rosnącymi kosztami paliwa.
  • Ekologia – idzie w parze z redukcją kosztów. Dlaczego? Podczas ładowania pojazdu przy użyciu odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika) – będziemy mogli nieco zaoszczędzić. Dodatkowo, auta elektryczne w przeciwieństwie do samochodów spalinowych nie emitują toksycznych związków zanieczyszczających środowisko naturalne.
  • Zwiększona wydajność – silnik elektryczny w porównaniu z tradycyjnym, ma mniej komponentów i prostą konstrukcję, a jego żywotność jest o wiele dłuższa.
  • Niższą awaryjność – mniejsza ilość komponentów w silniku to również mniejsze ryzyko awarii. Samochody elektryczne nie wymagają wymiany filtrów, ani olejów.

(Zobacz ładowarki: https://chargeo.pl/ladowarka-do-samochodu/eo-mini-22-kw-kabel-5m-czarna/)

Wady samochodów elektrycznych

  • Częstotliwość ładowania – dystans, jaki możemy przejechać na w pełni naładowanym akumulatorze jest zależny od specyfikacji pojazdu. Akumulator samochodu elektrycznego wymaga częstego ładowania. Jedynie najnowsze modele pozwalają na rzadsze ładowanie.
  • Czas ładowania – tankowanie samochodu na stacji benzynowej trwa zaledwie kilka minut. W przypadku ładowania samochodów elektrycznych – sprawa uzależniona jest od rodzaju modelu pojazdu oraz sposobu jego ładowania. Czynność ta może potrwać godzinę, całą noc lub dobę.
  • Ograniczona ilość stacji ładujących – mimo, że ilość miejsc publicznych do ładowania pojazdów elektrycznych stale wzrasta, to cały czas jest ich zbyt mało.
  • Naprawa w autoryzowanym serwisie – jest najrozsądniejszym rozwiązaniem, ze względu na niską znajomość tych pojazdów. Dostarczenie wadliwego pojazdu do specjalistycznego warsztatu może być problematyczne i kosztowne.
  • Koszt samochodu elektrycznego – ten zakup jest dla wielu po prostu zbyt dużą inwestycją.

Istnieją jednak sposoby na szybkie ładowanie samochodów elektrycznych. Sprawdź modele ładowarek: https://chargeo.pl/ladowarka-do-samochodu/eo-basic-11-kw-kabel-5m-biala/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *