Jak używać fusów z kawy do nawożenia kwiatów, bylin i ogrodu!

Czy wiesz, że używanie fusów z kawy w swoim ogrodzie może zastąpić kupny nawóz? To samo można powiedzieć o umieszczaniu ich w kwietnikach, wiszących koszach i roślinach w doniczkach. A jeśli o fusach od kawy mowa mogą one być również świetnym dodatkiem do kompostu. Jeśli chodzi o dobre nawożenie kwiatów, fusy z kawy to strzał w dziesiątkę!  Kto by pomyślał, że produkt uboczny jakim są fusy ma tak wiele właściwości i zastosowań.

Gdy już zmielisz ziarna i zaparzysz kawę, powstrzymaj się przed wyrzuceniem zużytych fusów do śmieci. Możesz je wykorzystać do wzbogacenia gleby i stworzenia wspaniałej podstawy dla roślin kwitnących, która zawiera śladowe ilości minerałów i utrzymuje wilgoć lepiej niż niektóre rodzaje gleby. Fusy z kawy nawet pachną niesamowicie i do tego mogą stanowić super odżywkę dla kwiatów.

fusy z kawy do doniczki

Zalety stosowania fusów z kawy jako nawozu

To niesamowite, jak szybko można poprawić swoją glebę za pomocą kilku prostych praktyk ogrodniczych. Jedną z nich jest z pewnością dodawanie do gleby kompostu. Podobnie jak dodawanie materiałów organicznych, takich jak rozdrobnione liście i stary obornik.

Stosowanie fusów, czyli inaczej resztek porannej kawy jako nawóz do kwiatów daje niesamowite rezultaty. Jednak nie wszystkie kwiaty „lubią” nawożeniem fusami z kawy, lecz o tym dalsza część artykułu.

Co sprawia, że fusy z kawy są tak wspaniałe?

Po pierwsze i najważniejsze, fusy z kawy są doskonałym, wolno uwalniającym się źródłem azotu. A azot jest kluczowym składnikiem, dzięki któremu kwiaty kwitną, a rośliny warzywne plonują. Oprócz dostarczania azotu, fusy z kawy dodają do gleby niesamowitą materię organiczną. Wszystko to przyczynia się do poprawy ogólnej struktury gleby.

Stosowanie fusów jako nawozu do kwiatów skutkuje lepszym drenażem, napowietrzeniem i zwiększoną retencją wody dla roślin rosnących w glebie. I to nie tylko roślin ogrodowych, ale także kwiatów, ziół i innych.

fusy z kawy do kwiatów

Wykorzystanie fusów z kawy w ogrodzie

Używamy fusów z kawy na wiele sposobów w naszym ogrodzie warzywnym.  Kiedy po raz pierwszy sadzimy rośliny, dodajemy kilka łyżek fusów (zmiażdżonymi skorupkami jaj i kompostem) do każdego dołka. Ta mała mikstura pomaga dostarczyć składniki odżywcze bezpośrednio do roślin podczas ich wzrostu.

Umieszczamy również fusy z kawy na powierzchni gleby wokół roślin. Służy to dwóm ważnym celom.:

  • Po pierwsze, zapewnia powolne uwalnianie składników odżywczych przy każdym deszczu lub podlewaniu. Składniki odżywcze przesączają się przez glebę pod wpływem wilgoci, co pomaga zapewnić roślinom zasilanie przez korzenie.
  • Po drugie, fusy z kawy na powierzchni pomagają również w odstraszaniu ślimaków – Delikatne skórki ślimaków łatwo ulegają przecięciu, gdy czołgają się po ostrych krawędziach fusów. Tak więc umieszczenie ich wokół głównej łodygi pomaga stworzyć pierścień ochronny, a tym samym zapewnić roślinom bezpieczeństwo (Chociaż może to nie być w 100 procentach skuteczne jako środek odstraszający).

Poziom pH – Czyli jak sprawdzić, czy fusy będą dobre dla mojego kwiata!

Jednym ze sposobów na określenie czy fusy z kawy w glebie będą korzystne dla kwiatów, jest sprawdzenie pH gleby w ogrodzie za pomocą zestawu testowego. Odczyn pH poniżej 7 jest kwaśny. Wiele roślin dobrze radzi sobie w lekko kwaśnej glebie, ale zazwyczaj najlepszy jest odczyn nie niższy niż między 6 a 7. Jeśli pH gleby wynosi 7 lub więcej, dodanie do niej fusów z kawy może sprawić, że ogród stanie się bardziej przyjazny dla roślin kwitnących, takich jak Storczyki.

Niezależnie od kwasowości gleby, powinna ona być bogata w składniki odżywcze. Aby zastosować fusy z kawy w przypadku roślin niekwaśnych lub w glebie, która jest już kwaśna, należy użyć ich w kompoście z innymi naturalnymi produktami, takimi jak skorupki jaj, a nie samodzielnie.

fusy z kawy zastosowanie

Jak używać fusów z kawy w wiszących koszach i pojemnikach?

Fusy z kawy są doskonałym nawozem do doniczek i wiszących koszyków. W rzeczywistości, jest to jedna z tajnych broni, aby utrzymać nasze rośliny w świetnej formie przez cały sezon.

Wraz z skorupkami jaj, dodajemy kilka łyżek stołowych fusów z kawy do wszystkich naszych doniczek i pojemników co kilka tygodni. Aby to zrobić, po prostu posypujemy nimi powierzchnię gleby w każdym pojemniku lub koszu.

Jednym z najlepszych sposobów na zbieranie i przechowywanie fusów z kawy jest umieszczenie ich w zamrażarce w torebce z zamkiem błyskawicznym. Utrzymuje je łatwo i bez obawy, że spleśnieją. Kiedy rośliny są podlewane, składniki odżywcze z fusów kawy powoli wyciekać do gleby.

kawa jako nawóz

Jak stosować fusy z kawy w rabatach kwiatowych?

Podobnie jak w przypadku roślin warzywnych, używamy naszych fusów do sadzenia roślin jednorocznych na rabatach.

Kilka łyżek stołowych w każdym otworze do sadzenia pomaga zasilić rośliny. Pomaga to również budować glebę każdego roku. Oprócz śladowych ilości składników odżywczych, które dostarczają fusy, pomagają one nadać glebie strukturę. Struktura jest istotna dla dobrego drenażu i zapewnienia kanałów powietrznych dla przepływu wody i składników odżywczych.

Ponadto, fusy z kawy mogą być również dodawane wokół podstawy każdej rośliny jako nawóz o powolnym uwalnianiu, podobnie jak w przypadku ogrodu i roślin pojemnikowych. Ponownie, za każdym razem, gdy podlewasz lub pada deszcz, składniki odżywcze spływają do gleby. Pomagają one również w ochronie przed ślimakami.

podlewanie kwiatów kawą

Jak stosować fusy z kawy na byliny, krzewy i drzewa?

Fusy z kawy mogą być pomocne także przy sadzeniu bylin, krzewów i drzew! Stosowanie fusów w wiszących koszach i pojemnikach to świetny sposób na dodanie roślinom składników odżywczych – za darmo!

Dodanie kilku łyżek stołowych podczas sadzenia bylin pomaga dodać składniki odżywcze i strukturę gleby dla długotrwałego wzrostu. W przypadku większych krzewów, po prostu dodajemy trochę fusów i papierowych filtrów do kawy na raz wokół otworu do sadzenia.

Filtry są biodegradowalne. Z biegiem czasu fusy ulegają rozkładowi, oddając składniki odżywcze korzeniom. Jest to najłatwiejsza metoda kompostowania!

Dodanie do kompostu fusów z kawy i zużytych papierowych filtrów do kawy zapewni zielony materiał kompostowy. Należy go jednak zrównoważyć brązowym materiałem kompostowym, do którego należą suche liście i gazety. Należy zachować stosunek 4 do 1 brązowego materiału kompostowego do zielonego materiału kompostowego. W przypadku zbyt dużej ilości materiału zielonego stos kompostowy zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeśli nie będzie go wystarczająco dużo, stos kompostowy nie będzie się nagrzewał.

ziarna kawy

Kompost z fusów do kawy podsumowanie

Jeśli chcesz dać swojemu ogrodowi zastrzyk witamin, spróbuj stworzyć kosz do kompostowania. Łatwo jest wrzucać do niego ścinki z ogrodu, chwasty, pestki owoców, resztki warzyw, torebki herbaty, skorupki jaj i inne substancje organiczne.

Kiedy będziesz gotowy, gleba może być uprawiana z kompostem, aby dodać zebrane dodatkowe składniki odżywcze, które następnie zasilą rośliny w Twoim ogrodzie. Fusy z kawy można wrzucać do innych składników kompostu, aby wzbogacić glebę bez bezpośredniego dodawania ich do kompostu.

3 thoughts on “Jak używać fusów z kawy do nawożenia kwiatów, bylin i ogrodu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *