Jak uprawiać ogórki na balkonie?

Błędnym przekonaniem jest to, że zdrowe i pyszne warzywa, a przede wszystkim własnej uprawy, można mieć jedynie, gdy posiada się duży ogród, w którym kawałek ziemi przeznacza się na ich uprawę. W obecnych czasach mało rzeczy jest nie do przeskoczenia! Dotyczy to również warzyw i warunków, w jakich można je uprawiać. Z tego artykułu dowiesz się, jak uprawiać ogórki na nawet bardzo małym balkonie w bloku twojego mieszkania.

Odmiany ogórków odpowiednie pod uprawę balkonową

Pierwszym i najważniejszym etapem uprawy ogórków na balkonie jest oczywiście wybór odpowiedniej odmiany tego warzywa. Nie ma tutaj jednak żadnej konkretnej nazwy, każdy rodzaj ogórka można uprawiać na balkonie, ale są takie, które są bardziej plenne i odporne na choroby. Dzięki temu warunki balkonowe, doniczkowe nie są im aż tak zagrażające. Takie odmiany ogórków są oznaczone symbolem F1, jedną z bardzo polecanych odmian ogórka do uprawy w doniczce jest Iznik F1 lub Dar. Ten drugi zajmuje mniej miejsca niż Iznik F1 ze względu na wygląd jego pędów, które są bardziej krzaczaste niż wysokie.

Nasiona można wysiewać do doniczek wiosną. Ze względu na ich bardzo dużą wrażliwość na przymrozki dobrze jest to zrobić nie wcześniej niż w drugiej połowie maja. Warto zadbać o glebę, która jest lekka, próchnicza i szybko nagrzewająca się.

Jak dbać o ogórki na balkonie

Ważnym jest wybór odpowiednio dużej doniczki. Jej minimalna objętość powinna wynosić około 10 litrów. Dobrze pamiętać jednak o tym, że im większa doniczka, tym mniejsze prawdopodobieństwo utraty wody z podłoża i wahań temperatury, dlatego jeśli jest taka możliwość, dobrze jest wybierać możliwie jak największe donice. Warto zadbać o odpowiednie ułożenie donicy w słońcu, przy równoczesnym pamiętaniu o możliwie częste nawadnianie podłoża, by to nie wysychało. Przesuszenie może doprowadzić do zwiędnięcia rośliny, dlatego dobrze jest zainwestować w przyrządy, które pomagają dbać o nawodnienie, np. dozowniki wody lub urządzenia do nawadniania kropelkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 − dwa =