Chociaż nie każdy lubi robić pranie, to z pewnością wszyscy doceniają przyjemność, jaką niesie ze sobą założenie czystej, pachnącej świeżością odzieży przed pójściem do pracy. Aby obowiązek wykonywania prania stał się czymś budzącym nieco lepsze skojarzenia, warto więcej uwagi poświęcić detergentom wybieranym do usuwania plam i odświeżania tkanin. Co oferują nam producenci? Czym się kierować podczas zakupów?
Jakie środki piorące wyróżniamy?
Wbrew pozorom, detergenty stosowane podczas prania odzieży i innych tekstyliów różnią się czymś więcej niż tylko opakowaniem i formą. Wyróżniamy:
- produkty sypkie, czyli proszki do prania i odplamiacze/wybielacze w proszku,
- produkty płynne i żelowe, czyli żele i płyny do prania, a także odplamiacze i wybielacze w płynie,
- produkty „pakowane”, czyli kapsułki, które mogą zawierać zarówno odpowiednią dozę proszku do prania, jak i środki piorące w postaci płynnej lub żelowej.
Proszek do prania ma nie tylko inną formę niż płyn czy kapsułki – charakteryzuje go także nieco inny sposób działania, inny sposób użycia czy inne możliwości zastosowań. Który wariant środka piorącego warto więc wybrać?
Czym różni się: proszek do prania, płyn i żel oraz kapsułki piorące?
Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie: co jest lepsze – żel, płyn, proszek czy kapsułki do prania? Każdy konsument ma bowiem inne preferencje i potrzeby, a także przyzwyczajenia związane z robieniem prania i oczekiwanymi efektami. Właśnie z tego względu producenci oferują nam tak wiele rozwiązań. Zarówno proszki, jak i żele czy kapsułki do prania mają swoje wady i zalety. Warto znać je wszystkie z każdej perspektywy zanim wybierzemy najlepszy środek piorący do naszego domu.
Proszki do prania
Proszek do prania, to obok mydła i płatków mydlanych, najbardziej tradycyjny środek piorący. Uchodzi również za najbardziej ekonomiczny, chociaż jest to kwestia uzależniona od wielu czynników. Najważniejszą cechą proszków do prania jest ich uniwersalność. Ponieważ proszek dozujemy samodzielnie – dostosowując jego ilość do wagi wsadu, twardości wody i stopnia zabrudzenia ubrań – możemy stosować go zarówno do wyprania całej pralki ubrań, jak i do odświeżenia jednej pary spodni, która jest nam potrzebna „na już”. Proszki są też uniwersalne pod tym względem, że nadają się do prania ręcznego i do prania w pralce. Ich wadą, przynajmniej dla niektórych osób, może być właśnie konieczność samodzielnego odmierzenia odpowiedniej ilości produktu na dane pranie. Dodanie zbyt małej porcji proszku może skutkować niedopraniem odzieży, zaś dodanie zbyt dużej ilości takiego detergentu może dać o sobie znać w postaci białych śladów na ubraniach (skutek niedostatecznego wypłukania preparatu).
Żele i płyny do prania
Żelowe i płynne środki piorące od proszków różnią się przede wszystkim formą, dzięki której znacznie szybciej rozpuszczają się w wodzie i mogą zacząć działać zaraz po uruchomieniu programu piorącego. Je również dozujemy samodzielnie, co oznacza, że dostosowujemy ilość detergentu proporcjonalnie do ilości prania (wada i zaleta jednocześnie). Żele i płyny nie zostawiają żadnych śladów na tkaninach, dobrze wnikają we włókna i łatwo się wypłukują. Nadają się i do prania w pralkach, i do prania ręcznego. Są niezwykle przydatne w domach, w których często „zapieramy” coś pomiędzy praniem w pralce.
Kapsułki do prania
Kapsułki do prania uznawane są za zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie z uwagi na odmierzoną ilość detergentu gotowego do użycia. Wystarczy wrzucić je pod pranie i gotowe. W zależności od ilości komór, kapsułka może zawierać proszek do prania, żel lub płyn do prania, odplamiacz, zmiękczacz do tkanin czy płyn nadający praniu zapach. W sklepach dostępne są kapsułki jedno-, dwu- i trzykomorowe, a kupując te ostatnie, zwykle nie potrzebujemy już płynu do płukania ani odplamiacza. Czy kapsułki są więc idealne? Nie zawsze i nie dla każdego, ponieważ nie są przeznaczone do prania ręcznego i nie można ich dozować, czyli nie za bardzo nadają się do prania tylko kilku ubrań.