Drewniana podłoga jest piękna i ponadczasowa. Wytrzyma wiele lat – jest dużo trwalsza od tanich paneli czy wykładzin. Wiele jednak zależy od jej pielęgnacji, dlatego powinno się regularnie konserwować drewnianą podłogę i zwracać uwagę na sposób jej użytkowania.
Jak czyścić drewniane podłogi?
Drewno niezbyt dobrze znosi kontakt z wodą, dlatego drewnianą podłogę myje się inaczej niż ceramiczne płytki – ściereczka lub mop powinny być tylko lekko wilgotne, a po zakończeniu warto jeszcze całą powierzchnię przetrzeć suchą szmatką, z mikrofibry albo bawełny, które dobrze wchłaniają wodę. Mopy parowe absolutnie nie wchodzą w grę – sprawdzą się one przy myciu podłogi ze sztucznego tworzywa, ale zdecydowanie nie nadają się do czyszczenia drewna i po prostu zniszczą taką podłogę.
Preparaty myjące muszą być przeznaczone konkretnie do drewna. Do tego jeszcze zwraca się uwagę na rodzaj powierzchni, bo inaczej czyszczone są parkiety lakierowane, a inaczej olejowane, i niewłaściwy wybór środka może pogorszyć właściwości podłogi oraz popsuć jej wygląd. Nie ma natomiast większego problemu z odkurzaniem drewnianych podłóg i wręcz zaleca się to robić codziennie, najlepiej szczotką z miękkim włosiem.
Co robić przy większych zabrudzeniach podłogi?
Rozlany sok, kawę czy wino trzeba jak najszybciej wytrzeć z podłogi. Kawałki jedzenia i inne rzeczy zostawiające na podłodze tłuste ślady również powinno się od razu zabrać
z powierzchni i dla pewności przetrzeć jeszcze brudne miejsce lekko zwilżoną ściereczką. Zaschnięte plamy na drewnianej podłodze są dość ciężkie do usunięcia, ale lepiej uważać na silne detergenty, które mogą tylko utrwalić plamę lub mocno wybielić drewno w czyszczonym miejscu. Nie poleca się też silnego szorowania zaschniętego brudu – najlepiej użyć w tym celu specjalnego preparatu do czyszczenia drewna.
Jak konserwować podłogę drewnianą
Podłogę z drewna powinno się konserwować co 12 miesięcy, w zależności od tego, jak mocno jest ona eksploatowana. Konserwację przeprowadza się dokładnie według instrukcji, a środek pielęgnujący musi być dopasowany do rodzaju drewna oraz sposobu jego wykończenia. Zanim rozpocznie się prace konserwacyjne, podłoga musi oczywiście zostać dokładnie umyta.