Ile kosztują okna balkonowe?

Okna to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego, więc ciężko wyobrazić sobie ich nieposiadanie. Dbają o komfort cieplny wewnątrz, ale też niewątpliwie są wyznacznikiem funkcjonalności – na przykład pozwalają na wyjście na balkon. Jak wybierać okna balkonowe i na co zwrócić uwagę?

Okna balkonowe – jakie wybrać?

Wybór idealnych okien balkonowych pozornie nie jest trudny. Wybieramy je razem z pozostałą stolarką okienną, dopasowujemy do bryły domu i wymiarów otworów okiennych. Czy jednak to rzeczywiście takie proste?

W zasadzie to… tak. Komponując stolarkę okienną, warto mieć na uwadze też okna balkonowe. Oczywiście trzeba dopasować je do pozostałych okien. W tym miejscu jest przestrzeń na wybór koloru, w jakim będą Twoje okna. W zasadzie nic Cię nie ogranicza – to, co musisz wziąć pod uwagę, to kolor elewacji oraz drzwi zewnętrznych. Te elementy po prostu muszą do siebie pasować.

Jest jednak jeszcze kilka kwestii, na podstawie których możesz dokonać wyboru okien balkonowych. Są to:

  • materiał, z którego zostały wykonane,
  • ilość skrzydeł,
  • sposób otwierania,
  • dodatkowe funkcje.

Jeśli chodzi o materiał, masz do wyboru okna balkonowe z PCV, z drewna i z aluminium. Zdecydowanie najczęściej spotyka się okna z PCV, bo są bezproblemowe, tanie i łatwe w pielęgnacji. Dostępny jest też szeroki wybór oklein, dzięki czemu łatwo dopasujesz okna do swojego domu. Okna drewniane są bardzo wytrzymałe, ale też wymagają sporo troski i pielęgnacji, natomiast okna z aluminium są bardzo trwałe i wytrzymałe, ale jednocześnie najdroższe.

Rodzaje okien balkonowych

Okna balkonowe występują w różnych wersjach. Co do ilości skrzydeł – wszystko zależy od wymiarów. W zasadzie tylko spore okna można zrobić w wersji podwójnej, ale wiele też zależy od sposobu otwierania. Tutaj możliwości wyboru jest naprawdę wiele.

  • Okna balkonowe uchylne – wybierz ten model na wysokich piętrach lub w pokoju dzieci – będą bezpiecznym rozwiązaniem.
  • Okna balkonowe rozsuwane – fajne rozwiązanie w pobliżu okien panoramicznych i przeznaczone nawet do sporych okien. Zaletą jest to, że nie zajmują dużo miejsca.
  • Okna balkonowe rozwierno-uchylne – klasyczne rozwiązanie, dobre do większych pomieszczeń. Można je dowolnie łączyć i dzielić, ale uwaga na próg!
  • Okna balkonowe uchylno-przesuwne – rzadkie, ale dobre do niewielkich pomieszczeń, ponieważ zapewniają sporo światła. Bardzo ważny jest poprawny montaż i prawidłowe domykanie!
  • Okna balkonowe otwierane na zewnątrz – również rzadko spotykane, ale perfekcyjne na duży taras. Raczej wyłącznie na indywidualne zamówienie.
  • Okna balkonowe składane – harmonijkowy wariant, który oszczędzi miejsce w niewielkich pomieszczeniach. Co ciekawe, mogą być wykonane z PCV, drewna, aluminium, ale też… ze szkła.

Co do dodatkowych funkcji, na które można zwrócić uwagę to mogą to być funkcje antywłamaniowe, specjalny zamek czy też pasywność.

Od czego zależy cena okien balkonowych?

Ceny okien balkonowych mogą być naprawdę różne. Proste modele z PCV z jednym skrzydłem możesz kupić już za mniej niż 1000 zł, ale ciężko podać konkretne kwoty, bo cena jest uzależniona od naprawdę wielu kwestii. Znaczenie ma oczywiście wymiar okna i sposób jego zamykania, ale cena okna balkonowego w kluczowej mierze zależy od materiału, z którego zostały one wykonane. Jak już wspomnieliśmy, okna z drewna czy aluminium są znacznie droższe niż te z PCV.

Znaczenie mają oczywiście także funkcje dodatkowe – wykonane na zamówienie okna balkonowe pasywne będą zdecydowanie droższe niż klasyczne okna o takim samym wymiarze. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z doradcą, który pomoże Ci wybrać najlepsze parametry dla Twojego domu. Na pewno pomoże też wybrać taki model, w którym cena okna balkonowego będzie w Twoim zasięgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *