Większość osób trądzik kojarzy z okresem młodzieńczym, a przecież trądzik może dotyczyć również osób dorosłych, a jego rodzajów jest całkiem sporo. Warto poznać oblicza trądziku oraz możliwości wykorzystania kosmetyków, a nawet całych serii kosmetyków im dedykowanych. Przeczytaj artykuł, dowiesz się interesujących rzeczy.
Trądzik pospolity
Pierwszym z omawianych jest trądzik pospolity zwany także trądzikiem młodzieńczym. Występuje w okresie pokwitania, a powstaje pod wpływem zmian hormonalnych, dochodzi wtedy do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Poprzez nadprodukcję łoju powstają zaskórniki, które dzielimy na otwarte i zamknięte. Trądzik pospolity może objawiać się, jako:
- trądzik zaskórnikowy;
- trądzik guzkowo-cystowy;
- trądzik priorunujący;
- trądzik grudkowo-krostkowy.
Trądzik ropowiczy
Kolejnym jest trądzik ropowiczy. Osobom cierpiącym na ten rodzaj trądziku na twarzy wychodzą zaskórniki, krosty, torbiele ropne, grudki. Podczas gojenia powstają nieładne blizny, czasem nawet wciągnięte w głąb skóry.
Trądzik bliznowaty
Trądzik bliznowaty to choroba skóry o ciężkim przebiegu. Przebiega z nasilonym stanem zapalnym, oraz z powstawaniem blizn przerostowych. Blizny wystają ponad powierzchnię skóry, potrafią zlewać się ze sobą.
Trądzik skupiony
Trądzik skupiony to także ciężka postać trądziku guzkowo-torbielowata, bez zmian narządowych. Zmiany pojawiają się na twarzy, ramionach, klatce piersiowej, pośladkach oraz głowie. Prócz charakterystycznych zmian występują ropnie, zaskórniki z przetokami, przetoki i blizny, koloidalne i zanikowe.
Trądzik różowaty
Ta przewlekła choroba skóry rozwija się na podstawie zaburzeń łojotoku oraz naczyniowych. Trądzik różowaty częściej występuje u kobiet, a największe nasilenie pojawia się między 40 a 60 rokiem życia. Trądzik różowaty występuje także u osób młodszych, ale to rzadkie przypadki. Różni się od pospolitego brakiem zaskórników. Stan zaostrza się, kiedy występuje stres, oraz kiedy zbyt długo przebywamy na słońcu.
Trądzik wywołany
To trądzik, który może być na przykład wywołany na skutek substancji drażniącej, na przykład leku lub nieodpowiedniego kosmetyku, na przykład na lanolinę lub parafinę.
Jakich kosmetyków używać?
Najlepiej wybrać serię kosmetyków, które opracowane zostały przez kosmetologów i dermatologów. Kosmetyki na trądzik nie mogą podrażniać skóry i powinny być dostosowane być do odpowiedniego wieku. Najlepiej by preparaty zawierały preparaty aktywne, jak azeloglicyna, kwas laktobionowy, ryboza, trehaloza, fitosfingozyna czy olej tamanu. Bardzo ważne, aby używać profesjonalnych peelingów zawierające kwasy, pielęgnacja domowa to konieczność jeśli chce się osiągnąć żądane efekty. Taką serią odpowiednio przebadaną i bardzo skuteczną jest Nanili Professional, dostępną, jako seria do użytku domowego oraz do wykorzystania w salonach kosmetycznych.
Z każdą zmianą na skórze należy udać się, jak najprędzej do dermatologa, który w razie potrzeby wprowadzi leczenie. Dodatkowo odpowiednia pielęgnacja bardzo wspomoże leczenie.