Dzięki systemom ERP możliwe jest optymalizowanie kosztów, a także maksymalizacja osiągów i produktywności. Systemy te są stosowane w przemyśle od lat i wspierają procesy produkcyjne czy nawet obszary działalności magazynów i kontrolowanie dostaw. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej. Dlaczego stosowanie systemów ERP w przemyśle jest niezbędne.
Zapewnienie ciągłości pracy
Systemy ERP są ciągle udoskonalane i przygotowywane według potrzeb określonych firm, co oznacza, że są wzbogacane w moduły istotne dla danej działalności przemysłowej. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że ich stosowanie zapewnia ciągłość pracy, gdyż można na bieżąco monitorować wszystkie procesy w poszczególnych działach, a także ewentualne problemy i przestoje. System ERP gwarantuje możliwość harmonogramowania zleceń. Dzięki nim można tworzyć zaawansowane plany i harmonogramy. Do nich przypisuje się posiadane zasoby i możliwości, zatem można z nimi powiązać kosztorys prac. Takie rozwiązanie sprawdza się w firmach budowlanych. Harmonogram i kosztorys mogą być powiązane z modułem kadr i płac, dzięki temu możliwe jest rozliczanie pracowników z poszczególnych etapów robót. Dzięki zintegrowanemu systemowi firma ma wgląd w koszty, a jednocześnie nie posiada zaległości, gdyż ma ciągły wgląd w zobowiązania i należności wobec kontrahentów, ale i pracowników.
Reagowanie na sytuacje kryzysowe bez konieczności zwiększania pracy rąk ludzkich
Dzięki systemowy ERP firma działająca w danej gałęzi przemysłu jest w stanie reagować na sytuacje kryzysowe. Jeśli dany dział ma produkcji ma problem, to od razu siły skoncentrowane są na jego rozwiązaniu, tymczasem prace przekierowane są tam, gdzie możliwe jest osiągnięcie większej produktywności, a tym samym czas nie jest marnowany, a przestoje są ograniczone. W przypadku prac budowlanych w sytuacji awarii sprzętu można skoncentrować się na analizie planów, a także wprowadzeniu ewentualnych modyfikacji. Jednocześnie warto wiedzieć, że sprawnie działający system ERP jest w stanie zapobiegać sytuacjom kryzysowym, bo przypomina o konieczności przeprowadzenia kontroli technicznych czy wskazuje na braki materiałowe.
Zapobieganie sytuacjom kryzysowym takim jak zbyt mała ilość materiałów czy niesprawne sprzęty
Jak już wspomnieliśmy sytuacjom kryzysowym można zapobiegać. Każdy materiał, który jest używany wprowadzany jest do systemu. Podobnie wprowadza się na bieżąco jego zużycie. Dzięki temu bez konieczności wglądu w zapasy można stwierdzić, kiedy konieczne jest zamówienie nowej partii materiałów. W ten sposób unika się sytuacji, że np. danego materiału nie ma już w magazynach, bo również z nimi system ERP może być połączony. W ten sposób optymalizuje się źródło dostaw, czyli szuka się innych możliwości pozyskania materiału czy surowca. Odpowiednia komunikacja pozwala w znaczący sposób ograniczyć sytuacje paraliżu w danej branży. Również konserwacje sprzętów są monitorowane i wprowadzane do systemu. Wszelkie dane o maszynach budowlanych pozwalają też stwierdzić, kiedy konieczne będzie zainwestowanie w nowe opony budowlane. Oczywiście o tym w dużej mierze decydują warunki pracy, stąd firma może zarządzać flotą w taki sposób, by do ciężkich warunków kierowane były te maszyny, które wyposażone są w opony do maszyn budowlanych OTR. Dotyczy to choćby ciężarówek wożących poszczególne ładunki, np. pręty, systemy szalunkowe, czy materiały budowlane w trudnym terenie.
Optymalizacja kosztów całej inwestycji w przypadku firm budowlanych
Systemy ERP łączą poszczególne działy funkcjonowania firmy. Ogranicza się straty czasu, ale i pieniędzy, bo można na bieżąco monitorować koszty. Firma wykorzystująca sprzęt własny i wynajmowany może przeanalizować, czy bardziej nie będzie opłacało się całkowite przejście na wynajem ze względu na koszty konserwacji i wiek maszyn. Będzie mogła przekalkulować czy inwestycja w nowe maszyny budowlane szybko się zwróci czy też w jakim tempie może się zwrócić. Oczywiście dzięki systemowi i dostępnym raportom, ale i własnemu doświadczeniu przeanalizuje jaka liczba pracowników będzie potrzebna do sprawnej realizacji projektu na poszczególnych etapach.