Czym zmyć piankę montażową? Top3 sposoby na usunięcie pianki!

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Każdy, kto choć raz w życiu miał do czynienia z remontem, wie, że to totalny zawrót głowy i mnóstwo zmian, ale również wypadków przy pracy i sporo brudu. Powszechnym produktem używanym podczas remontów, czy budowy jest pianka montażowa, której używa się do montażu okien, drzwi, ceramiki, a także podczas ociepleń. Zdarzyć się może, że pobrudzimy się pianką, a wtedy zaczynamy zastanawiać się, jak ją zmyć z ubrań, czy skóry. A należy zauważyć, że bardzo łatwo ją rozpylić, a trudniej zmyć, ponieważ mocno i szybko przywiera ona do naszej skóry.

Usuwanie nieutwardzonej pianki z skóry krok po kroku!

Krok 1 – Usuń nadmiar pianki montażowej

Za pomocą ręcznika papierowego, bądź ręcznika, a także szmatki powinniśmy usunąć nadmiar jeszcze mokrej pianki montażowej. Trzeba to zrobić jak najszybciej, by nie zdążyła jeszcze zastygnąć. Resztkę należy zutylizować.

Krok 2 – Użyj acetonu do rozpuszczenia pianki

Miejsce, które zostało dotknięte pianką montażową warto przetrzeć acetonem. Idealny będzie na przykład zmywacz do paznokci, który prawdopodobnie znajdziemy w domu. Przed użyciem warto upewnić się, że zmywacz ten posiada aceton.

Krok 3 – Umyj ręce mydłem

Po użyciu acetonu, koniecznym jest umycie rąk mydłem. Ponad to, z racji, że aceton jest dość ostrym środkiem, należy ręce posmarować balsamem lub lanoliną. Pomoże to uzupełnić olejki naturalne skóry, które zostały utracone podczas zmywania pianki montażowej acetonem.

jak usunąć zaschniętą piankę montażową

Usuwanie utwardzonej pianki montażowej z rąk

Pytanie pojawia się również jak usunąć utwardzoną piankę montażową z rąk. Sytuacja jest już odrobinę trudniejsza, ale i tu mamy pewne sposoby. Oto one w kilku krokach.

Krok 1 – skrobanie utwardzonej pianki z rąk

Aby tego dokonać potrzebny nam będzie pumeks. Należy miejsce pobrudzone pianką pocierać, aby zetrzeć jak najwięcej piany. Następnie należy umyć ręce mydłem i ciepłą wodą.

Krok 2 – nawilżanie skóry dłoni

Drugim krokiem, równie ważnym i koniecznym jest nawilżenie skóry dłoni. Należy obficie obłożyć lanoliną, wazeliną, lub tłustym kremem miejsce dotknięte pianką i zawinąć folią na dobrą godzinę, a nawet dwie. Pozwoli nam to na regenerację naskórka.

Krok 3 – Do mycia rąk użyj wodę z mydłem

Następnie po zdjęciu folii możemy obszar dotknięty pianką umyć wodą z mydłem. Należy to robić delikatnie i dokładnie, jeśli trzeba, powtórzmy zabieg nawilżający.

czym zmyć piankę montażową z rąk

Pianka montażowa to produkt, który doskonale posłuży do uszczelniania małych obszarów, ale również do izolowania całych domów. Nie mniej jednak, bardzo prawdopodobne, że podczas pracy pobrudzimy się pianką montażową. Dlatego zgodnie z powyższymi wskazówkami, nie warto czekać, należy ją jak najszybciej zmyć, ponieważ jest to produkt szybko i silnie wiążący. Pianka w sprayu na skórze to koszmar. Powoduje dyskomfort i przyczepia się na bardzo długo. Ale znamy kilka sposobów na usunięcie pianki w sprayu.

Zobacz również: Jak usunąć żywicę z rąb lub ubrań?

 

Inne sposoby na usunięcie pianki poliuretanowej

Po pierwsze, wytrzyjmy piankę natryskową jak najszybciej szmatką, lub ręcznikiem papierowym. Należy to zrobić, póki pianka jeszcze nie wyschła. Potem należy użyć substancji zwanej acetonem lub zmywacza do paznokci, który zawiera aceton. Szczególnie przydatny może być gdy pianka już wyschła. Aceton może wówczas rozpuścić izolację z pianki w sprayu z naszej skóry. Zamienną substancją dla acetonu może być również WD-40, Goof Off, a także rozpuszczalnik do farb, a także benzyna. Za każdym razem używając tych substancji pamiętajmy o bezpieczeństwie. Róbmy to w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a także używajmy wody i mydła do umycia skóry, a na koniec balsamów nawilżających.

rozpuszczanie pianki WD40

Jak zmyć wyschniętą piankę montażową z rąk?

Zdarzyć się może, że nie zdążymy zmyć nadmiaru pianki montażowej z rąk, lub mamy wówczas inne rzeczy na głowie i o tym zapomnimy i pianka zdąży się utwardzić. Istnieje na szczęście kilka sposobów na usunięcie zaschniętej pianki montażowej. Najlepiej zaopatrzyć się wówczas w pilnik, albo pumeks. Użycie tych dwóch produktów pomoże zwalczyć również kleje, które mogą zaschnąć na skórze. Ostatecznie, jeśli nie posiadamy pumeksu lub pilniczka, możemy użyć papieru ściernego. Papier ścierny musi być jednak mokry i należy go używać z dużą delikatnością. Ważne by nie używać ostrej chemii do usuwania pianki montażowej. Za pomocą pumeksu możemy ją rozszerzyć, a nie jedynie rozpuścić.

Polecany artykuł: Czym zmyć farbę do włosów ze skóry?

rozpuszczanie pianki WD40

Zawsze noś rękawiczki i maski

Aby uniknąć pobrudzenia się pianką montażową, za każdym razem zakładajmy rękawice. Uchronić nas one mogą od pobrudzenia się, ale również od uszkodzeń naskórka. Ważne również by zakładać maski ochronne. Zapobiegniemy wówczas wdychaniu oparów z pianki, które mogą być szkodliwe dla naszego organizmu. Rękawic i masek należy używać zarówno przy drobnych, jak i dużych pracach remontowych. Najlepiej by były to solidne rękawice gumowe, ponieważ cienkie rękawiczki lateksowe, czy winylowe szybko pękają i nie są odpowiednie do tego rodzaju prac.

One thought on “Czym zmyć piankę montażową? Top3 sposoby na usunięcie pianki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *