ABC pierwszej pomocy na wakacjach

Po wielu miesiącach oczekiwania, nareszcie nadeszło lato! Przyniosło piękną pogodę, zachęcając nas do spotkań ze znajomymi czy urlopów nad morzem czy w górach. Wakacje to jednak nie tylko beztroski czas – warto podczas nich pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Każdy z nas powinien zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy, aby w razie wypadku móc udzielić pomocy poszkodowanemu zanim pojawi się karetka bądź lekarz. Poniżej przedstawiamy ABC pierwszej pomocy na wakacjach!

Wakacyjna apteczka – co warto zabrać?

Wakacyjny wyjazd powinien być przepełniony zabawą i pozytywną energią – wypadki się jednak zdarzają, dlatego powinniśmy być przygotowani nawet na takie sytuacje.

Nasza apteczka na wakacje powinna zawierać środki opatrunkowe, takie jak:

  • bandaż zwykły i elastyczny,
  • jałowa gaza opatrunkowa,
  • chusta trójkątna,
  • jednorazowe rękawiczki,
  • plastry na rany.

Warto spakować również preparaty na stłuczenia, urazy i oparzenia. Doskonałym wsparciem mogą być opatrunki specjalistyczne, takie jak te hydrożelowe – sprawdzają się doskonale w przypadku oparzeń oraz obrzęków, gdyż cechują się właściwościami nawilżającymi i absorpcyjnymi. Dodatkowo, konieczne są środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, jak i środki przeciwbiegunkowe, przeciwalergiczne i wyroby na problemy żołądkowe.

Oprócz produktów w apteczce, niezbędna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy. W tym wpisie przedstawiamy jedynie część przydatnych informacji – więcej istotnej wiedzy możesz zdobyć na https://mercant.pl/news/.

Udar cieplny – pierwsza pomoc

Wysokie temperatury wiążą się z koniecznością spożywania dużych ilości płynów, wybierania przewiewnych ubrań i pamiętania o nakryciu głowy. Jeśli nie będziemy się stosować do tych wskazówek, istnieje ryzyko, że dotknie nas udar cieplny. Jego objawy to:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • zaburzenia świadomości,
  • apatia,
  • przyspieszony oddech,
  • omdlenie przy temp. powyżej 42°C,
  • możliwe drgawki i wymioty.

W przypadku pierwszych objawów przegrzania, takich jak osłabienie, ból głowy czy nudności, u przytomnej osoby zaleca się zaprzestanie wysiłku, odpoczynek w chłodnym miejscu, nawodnienie czy zdjęcie części odzieży. Co jednak w sytuacji rozpoznania poważniejszych objawów?

  1. Wezwij pomoc – zadzwoń pod numer 999 lub 112.
  2. Przenieść poszkodowanego w zacienione lub chłodne miejsce i zdejmij z niego nadmiar odzieży.
  3. Schłodź poszkodowanego – skraplaj go obficie letnią wodą (ale nie zimną!), energicznie wachluj i/lub włącz wentylator.
  4. Schładzaj miejsca, takie jak kark, pachwiny czy pachy poprzez namoczenie letnią wodą chusty, odzieży czy dużej gazy.
  5. Utrzymuj drożność dróg oddechowych i bądź gotowy do podjęcia RKO w razie wystąpienia objawów zatrzymania krążenia.
  6. Jeśli poszkodowany jest przytomny, ułóż go w wygodnej dla niego półsiedzącej pozycji.
  7. Monitoruj stan poszkodowanego do czasu przyjazdu karetki.

Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

W trakcie wakacji należy zachować umiar podczas opalania się. Warto również pamiętać o nakładaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym UV. Jeśli zapomnimy o tych kwestiach, możemy zmagać się z oparzeniami słonecznymi.

Pierwszy stopień oparzenia objawia się bolesnością i zaczerwienieniem skóry. Wtedy należy przerwać ekspozycję na słońce i udać się do zacienionego miejsca, nawadniać się. Niezbędne jest schładzanie skóry letnią wodą przez minimum 15 minut, a także stosowanie okładów z użyciem chłodnej wody. Później możliwe jest zastosowanie preparatów ułatwiających regenerację skóry.

Jeśli bolesności i zaczerwienieniu towarzyszą pęcherze wypełnione surowiczym płynem, mamy do czynienia z oparzeniami drugiego stopnia. Postępujemy podobnie, jak opisaliśmy wcześniej, jednak możemy dodatkowo stosować okłady hydrożelowe. Co ważne, w niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem!

Pamiętaj, że oparzeń nie należy smarować tłustymi kremami czy alkoholem – blokuje to oddawanie nadmiaru ciepła przez skórę, co opóźnia cały proces regeneracji. Dodatkowo, nie możemy ulec pokusie przekłuwania pęcherzy!

Pierwsza pomoc w wypadku – ogólne zasady

Jeśli jesteśmy świadkami wypadku, naszym obowiązkiem jest udzielenie pomocy osobie poszkodowanej – należy przy tym jednak pamiętać również o własnym bezpieczeństwie, zakładając rękawiczki jednorazowe.

Pierwszym krokiem jest ocena stanu poszkodowanego, delikatnie potrząsając go za ramiona i pytając głośno „Czy mnie Pan/i słyszy?”. Jeśli nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo, należy go pozostawić w zastanej pozycji i wezwać pomoc.

Jeśli poszkodowany nie reaguje, musimy wezwać pomoc. Jeśli dookoła nas są ludzie, należy poprosić konkretną osobę o zadzwonienie po pogotowie – wskazując na jej ubiór czy inną cechę charakterystyczną. W tym czasie my możemy sprawdzić czynności życiowe poszkodowanego.

  • Jeśli oddech nie jest miarowy lub poszkodowany nie oddycha, należy lekko odchylić jego głowę do tyłu.
  • Jeśli dalej nie oddycha, należy rozpocząć wykonywanie sztucznego oddychania.
  • Jeśli nie słychać bicia serca, konieczne jest podjęcie reanimacji.

Czynności reanimacyjne należy kontynuować aż do odzyskania prawidłowej pracy serca oraz oddechu bądź do czasu przyjazdu pogotowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *