W poszukiwaniu pomysłów na aranżację wolnej przestrzeni w ogrodzie często zapominamy, że najlepsze rozwiązania znajdują się tuż pod naszym nosem. Łąka kwietna, bo to właśnie ją mamy na myśli, nie tylko prezentuje się cudownie, ale również wymaga mniejszych nakładów pracy aniżeli klasyczny trawnik. Nie sposób się zatem dziwić, że projektowanie ogrodów zaczęło cieszyć się tak dużym zainteresowaniem. Łąka kwietna to idealna propozycja dla osób, które nie wiedzą, jak zaprojektować ogród, a tym samym pragną stworzyć przestrzeń sprzyjającą relaksowi w otoczeniu natury. Projektując łąkę kwietną, wystarczy posadzić kwiaty jednoroczne, które wprowadzą odrobinę ciekawego chaosu. Czy warto mieć łąkę kwietną w ogrodzie? Sprawdź plusy i minusy łąki kwietnej.
Łąka kwietna w ogrodzie – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Kolorowa łąka kwietna niewątpliwie pasuje do każdego ogrodu. Nadaje mu ciekawy charakter, a przy tym zachwyca swoją różnorodnością. Przestrzeń wypełniona roślinnością sprawi, że w ogrodzie zagości niesamowita atmosfera, a spędzanie w nim czasu stanie się Twoją ulubioną czynnością. Zanim jeszcze zdecydujesz się na projektowanie ogrodu i wprowadzenie kilku mniejszych bądź większych zmian, dobrze było zastanowić się, gdzie założyć łąkę kwietną. Wskazane jest, aby roślinność jednoroczna została posadzona w widocznym miejscu, dzięki czemu każdy będzie mógł ją podziwiać. W zależności od rodzaju roślin mogą sprawdzić się miejsca zacienione lub dobrze nasłonecznione.
Łąka kwietna jest dość prosta w założeniu i utrzymaniu. Nawet jeśli posadzone rośliny zdążą już przekwitnąć, możesz mieć pewność, że łąka przydomowa będzie prezentować się pięknie. Nakład pracy, jaki trzeba w nią włożyć, jest natomiast niewielki. Co ciekawe, łąka kwietna w ogrodzie sprzyja też naszemu środowisku, gdyż samoistnie tworzy miejsce do życia dla wielu gatunków owadów, a przy tym skutecznie obniża temperaturę otoczenia. O tym, że pachnie ładnie, wspominać raczej nie musimy, nieprawdaż? Jedynym minusem łąki kwietnej jest fakt, że nasiona są rozsiewane po całej przestrzeni przez wiatr, co wprost sprzyja powstawaniu nowych chwastów nieopodal rabatek. Nie sprawdzi się też w przypadku osób uczulonych na jad pszczeli.
Łąka kwietna – choć łatwa w uprawie, wymaga znajomości kilku trików ogrodniczych. Skorzystaj zatem z pomocy specjalisty i oddaj projektowanie ogrodów w dobre ręce.
Jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie?
Łąki kwietne zazwyczaj obfitują w roślinność jednoroczną, dzięki czemu zaprojektowana przestrzeń zachwyca swoim wyglądem. Aby jednak Twój ogród był estetyczny i przyjazny dla zwierząt, należy przygotować glebę do sadzenia kwiatów. Niekiedy konieczne może okazać się usunięcie chwastów. Radzimy jednak unikać stosowania silnych środków chemicznych, gdyż mogą negatywnie wpłynąć na wzrost roślin. Tak przygotowaną glebę należy dokładnie przegrabić, by dać nasionom lepsze warunki do kiełkowania.
Zapewne zastanawiasz się, jakie rośliny na łąkę kwietną wybrać? W tym wypadku sprawdzą się gotowe mieszanki nasion. Chabry, maki, nagietki czy jaskry zaprezentują się rewelacyjnie! Nie powinno też zabraknąć kostrzewy lub wiechliny. Wszelkiego rodzaju trawy ożywią ogród i zadbają o jego estetykę. Wybrane nasionka należy wsadzić w glebę i w zależności od zaleceń producenta podlać je bądź też nie.
Pielęgnacja łąki kwietnej – krok po kroku
Łąka kwietna powinna być regularnie podlewana oraz podcinana, dzięki czemu zapewnisz roślinom idealne warunki do wzrostu. Tym sposobem zadbasz też o kondycję roślin i pozbędziesz się tych, które są słabe lub nieestetyczne. Nawożenie nie jest natomiast konieczne, ewentualnie tuż przed samym zasianiem kwiatów. Rośliny jednoroczne świetnie radzą sobie w niemal każdych warunkach. Raz na jakiś czas warto jedynie zdecydować się na mechaniczne usunięcie chwastów, które zaburzają aranżację ogrodu.
Łąki kwietne niewątpliwie cieszą się dużą popularnością wśród miłośników ekologicznych rozwiązań. Projektowanie ogrodu może bowiem okazać się czystą przyjemnością, zwłaszcza jeśli niebawem zaczną wyrastać piękne i kolorowe kwiaty!