Sprężone powietrze obecnie jest wykorzystywane na szeroką skalę. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że trudno jest znaleźć branżę, gdzie nie jest stosowane. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w układach pneumatycznych występują naturalne zmiany ciśnienia. Stąd też poza jakością powietrza duże znaczenie ma reduktor ciśnienia powietrza. Czas na jego temat dowiedzieć się więcej.
Reduktor ciśnienia powietrza – zasada działania w układach pneumatycznych
Reduktor ciśnienia jest urządzeniem regulacyjnym. Pobiera ze zbiornika o wyższym ciśnieniu właściwą ilość energii po to, aby w wybranej instalacji ciśnienie utrzymywało się na poziomie, który jest stały i to niezależnie od zmieniającego się zużycia. Można też pokusić się o stwierdzenie, że jego rola w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo. Otóż sprężone powietrze musi być nie tylko przefiltrowane, ale ważne jest aby utrzymać odpowiednie ciśnienie. Zatem najlepiej działanie wytłumaczyć na konkretnym przykładzie. W tym przypadku sprężone powietrze dostając się do wnętrza urządzenia, musi pokonać opór, który występuje za sprawą zaworu redukcyjnego pneumatycznego wlotowego. Po drugiej stronie występują zaś siły, które generowane są przez ciśnienie znajdujące się wewnątrz instalacji. I teraz można dojść do meritum, a mianowicie w zależności od tego, która siła przeważy, następuje uzupełnienie wartości ciśnienia bądź też zamknięcie zaworów. Jeżeli zastanawiacie się, jak ustawić reduktor ciśnienia powietrza, to na początek musicie poznać budowę urządzenia. Oczywiście poszczególne elementy mogą różnić się budową czy stopniem skomplikowania, jednak zasadniczo każdy reduktor powietrza zbudowany jest z manometru, uszczelek, wskaźnika zdławienia wkładu, wkładu filtracyjnego oraz zaworów i tutaj możemy wymienić zawór odcinający, zawór wlotowy, pilotowy, zawór regulacji ciśnienia powietrza wylotowy.
Zasady bezpieczeństwa przy użytkowaniu reduktora ciśnienia powietrza
Regulator ciśnienia powietrza może być uznawany za niezawodny, zaś jego stosowanie może być bezpieczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zachować odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy kupić reduktor ciśnienia sprężonego powietrza, który posiada niezbędne atesty. Musi spełniać najbardziej restrykcyjne normy jakości i bezpieczeństwa. Dodatkowo ważny jest jego montaż. Musi być on wykonany przez osobę, która posiada wiedzę, ale i właściwe kwalifikacje. Należy montować reduktor sprężonego powietrza w uchwytach, jednocześnie zadbać, aby przewody były właściwie doprowadzone. Koniecznie należy umieścić je na gwintach pojemnika kondensatu. Dodatkowo wszystkie czynności dotyczące naprawy czy serwisu powinny być wykonywane przez osobę uprawnioną. Nie można ich też wykonywać w strefach, gdzie istnieje ryzyko wybuchu. Wyobraźcie sobie, że nawet w przypadku urządzeń zasilanych energią elektryczną może dojść do iskrzenia. Szczególnie niebezpieczne jest też rozszczelnienie całego układu. Trzeba jeszcze unikać nadciśnienia, które także jest szczególnie niebezpieczne.
Reduktor pneumatyczny – zastosowanie
Reduktor ciśnienia powietrza ma szerokie spektrum zastosowania. Aż trudno jest znaleźć branżę, gdzie nie wykorzystuje się tego typu urządzeń. Nawet w łazikach wysłanych na Marsa na pewnym etapie stosowano reduktory. Zacznijmy może od tego, że reduktor ciśnienia powietrza na szeroką skalę wykorzystywany jest w medycynie. Wszędzie tam, gdzie używa się gazów medycznych niezbędne jest stosowanie odpowiednio skonstruowanych regulatorów. Tylko w ten sposób można właściwie podać tlen, np. chorym na COVID-19. Jeżeli lubicie nurkować, to powinniście wiedzieć, że reduktor ciśnienia powietrza stosowany jest w butli z tlenem. Efektywne rolnictwo jest także możliwe dzięki urządzeniom spryskującym, które wykorzystują różnicę ciśnienia. Owe różnice powstają na skutek sprężania powietrza w zbiorniku, gdzie znajdują się np. nawozy. Nawet folie bąbelkowe czy butelki z plastiku nie powstałyby gdyby nie zastosowano w ich produkcji reduktora ciśnienia powietrza z zaworem regulującym ciśnienie powietrza. To nadal nie koniec ich zastosowania, bo stosuje się je w przemyśle, budownictwie, przetwórstwie spożywczym czy systemach magazynujących energię. Warto zauważyć, że w branży np. bankowej wykorzystuje się pocztę pneumatyczną, która jest ekologiczna i w pełni bezpieczna, a to wszystko dzięki stosowaniu regulatorów sprężonego powietrza, które umożliwiają popychanie zbiornika z informacjami. Reduktor ciśnienia powietrza rzeczywiście jest wszechstronny i niezwykle funkcjonalny.