Cięcie na mokro i sucho – zalety użycia pił diamentowych

Obróbka najtwardszych materiałów, takich jak na przykład beton, wymaga stosowania metod specjalistycznych. W takich przypadkach najczęściej stosuje się cięcie diamentowe. Dlaczego właśnie ta metoda znajduje najczęstsze zastosowanie i co ją wyróżnia? Poznaj zalety cięcia betonu diamentem!

Na czym polega cięcie betonu diamentem?

Zanim przedstawimy zalety obróbki z wykorzystaniem diamentu, powinniśmy wyjaśnić, na czym właściwie polega cięcie betonu z wykorzystaniem tej metody. Okazuje się, że obróbkę tę można przeprowadzać różnymi narzędziami. Najczęściej wykorzystuje się piłę lub linę diamentową. Są to metalowe konstrukcje wyłożone diamentami. Wszystko po to, aby piła czy lina uzyskały większą twardość. Rzecz w tym, iż większość metali nie dorównuje betonowi pod względem twardości lub przerasta go w nieznacznym stopniu. Obróbka zatem nie jest możliwa. Natomiast diament jest o wiele twardszy, przez co bardzo dobrze radzi sobie z betonem i innymi materiałami o porównywalnej twardości.

Warto zauważyć, że cięcie betonu techniką diamentową można wykonywać na sucho i na mokro. Pierwsza metoda bywa nieco szybsza i tańsza, jednak druga również ma swoje zalety. Przede wszystkim obróbka na mokro to cięcie bezpyłowe.

Dlaczego cięcie diamentowe to dobry wybór?

Przejdźmy teraz do sedna artykułu, czyli zalet cięcia betonu diamentem. Pierwszą z zalet jest wspomniane wcześniej cięcie bezpyłowe. Po drugie diament dzięki swej twardości nie potrzebuje zbyt dużego wsparcia. Innymi słowy, nie jest wymagana szczególnie duża moc działania urządzenia tnącego. W konsekwencji powstające wibracje są niewielkie. Podobnie hałas jest stosunkowo niski.

Co więcej, cięcie betonu diamentem jest możliwe w niemal każdych warunkach. Stosując linę diamentową, można przeprowadzić je nawet pod wodą. Wysokiej jakości urządzenie nie ulegnie pod wodą żadnemu uszkodzeniu. Bezpieczne są również wszelkie sąsiednie obiekty, a to ze względu na wspomniany już wcześniej bardzo niski poziom wibracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *