Plafony – minimalistyczne oświetlenie nowoczesnych wnętrz

Oświetlenie to jedno z najważniejszych elementów aranżacyjnych w naszym domu. Odpowiednio dobrane oświetlenie do wnętrza odgrywa ważną rolę, nie tylko dekoracyjną, ale też funkcjonalną. Nie powinno się więc ignorować wyboru odpowiednich lamp do poszczególnych pomieszczeń. Dużą popularnością w tej chwili cieszą się oświetlenia uchodzące za ekologiczne, na przykład żarówki led i lampy typu plafon.

Czym jest plafon i gdzie można go montować?

Plafon to obecnie jeden z najczęściej wybieranych typów oświetlenia, dlaczego się tak dzieje? Ponieważ wybór jest ogromny, a jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych wiszących lamp. Plafony są bardzo praktyczne, doskonale sprawdzą się w niskich pomieszczeniach, a także wnętrzach piwnic, czy spiżarni. Plafony produkowane są w stylu nowoczesnym, ale i klasycznym, a także w wielu wariantach kolorystycznych. Najczęściej wybierane, to te w naturalnym świetle. Można je zamontować praktycznie wszędzie gdzie tylko zechcemy. Nawet w łazience, jeśli plafon będzie odporny na wilgoć.

Jak wygląda plafon i czym się charakteryzuje?

Najbardziej klasyczny plafon, jest doskonałym zamiennikiem klasycznej lampy wiszącej. Zbudowany jest z klosza, który może być pełny, lub częściowy. W środku plafonu znajduje się źródło światła. Światło to najczęściej występuje pod postacią żarówki pojedynczej, lub zespołu żarówek typu led. Plafony często w całości przylegają do sufitu i dają rozproszone źródło światła równomiernie oświetlając całe pomieszczenie. Dzięki temu, że plafony nie odstają od sufitu, są dobrym rozwiązaniem dla pomieszczeń o niskim stropie, oraz sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Ale dobrze poradzi sobie również w większych pokojach, czy salonach. Sam kształt plafonów może być dowolny, są to tuby, lampy okrągłe i kwadratowe. Wpisują się one doskonale w nowoczesny design i minimalistyczne wystroje wnętrz.

Prostota minimalistycznych wnętrz, a plafony

Ledowe plafony ze względu na swoją budowę mogą stać się bardzo dobrym wyborem do każdego pomieszczenia, najczęściej spotykamy je w:

  • łazienkach,
  • salonach,
  • przedpokojach,
  • kuchniach
  • pomieszczeniach gospodarczych.

Plafony można również dopasować do stylu danego pomieszczenia. Wybór jest naprawdę duży i warto przyjrzeć się, jaki mamy styl w danym pomieszczeniu, by lapa tego typu do niego idealnie pasowała. Można dopasować je do przestrzeni nowoczesnych, minimalistycznych, które są doskonałe w swojej prostocie, ale również do pomieszczeń tradycyjnych i klasycznych. Plafony mogą również sprawić, że pomieszczenie zyska nowego wyrazu. Niekiedy przydatne są w różnego rodzaju metamorfozach. Aby odświeżyć pomieszczenie wystarczy niekiedy użyć nowych dodatków, przemalować ściany i założyć nowoczesny plafon. Warto również podkreślić, że plafon możemy stosować w małych i dużych pomieszczeniach, a także wewnątrz i na zewnątrz. Plafony mogą również świetnie sprawdzić się na altanach i balkonach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *