Ile zapotrzebowania na prąd domu pokryje fotowoltaika?

Fotowoltaika dla domu jest w stanie w znaczący sposób obniżyć wysokość comiesięcznych zobowiązań wobec zakładu energetycznego. W ostatnim czasie doświadcza ona dynamicznego rozwoju i coraz więcej osób interesuje się tym odnawialnym i ekologicznym źródłem energii. Decydując się na tę inwestycję, należy dobrać odpowiednią moc urządzenia do swoich potrzeb.

W jaki sposób obliczyć zapotrzebowanie energii?

Warto w tym celu skorzystać z prostych, gotowych wzorów. W pierwszej kolejności trzeba dobrze przeanalizować rachunki za prąd z ostatniego roku oraz tabliczki znamionowe na sprzętach elektrycznych w domu. Można zapoznać się z rocznym zużyciem energii w kWh na rachunku czy też na stronie danego operatora energii. Mając już wszelkie niezbędne informacje, należy podstawić je do wzoru:

Potrzebna moc instalacji (kWp) = roczne zużycie energii w kWh x 1,2 (lub 1,25)

Moc instalacji fotowoltaicznej

W sprzedaży znajduje się wiele modułów pv, które są w stanie pokryć mniejsze, jak i większe potrzeby domowników na energię elektryczną. Różnią się one od siebie technologią produkcji, wyglądem, sprawnością, wielkością oraz oczywiście ceną. Moc danego komponentu zależy od sposobu produkcji oraz wielkości panelu. Moc panele polikrystalicznych wynosi zazwyczaj 275 Wp, a monokrystalicznych 290Wp.

Jak oszacować zużycie energii elektrycznej w przyszłości?

Ważne jest też to, czy planuje się zwiększenie zużycia energii. W tym wypadku trzeba będzie dobrać taką instalację, która pokryje zapotrzebowanie na prąd, także po jego zwiększeniu. Większe zużycie wynika między innymi ze zmiany sposobu ogrzewania wody użytkowej (ogrzewanie elektryczne), zmiany kuchenki gazowej na elektryczną albo płytę indukcyjną, czy zmiany systemy ogrzewania domu na pompę ciepła albo inne urządzenie grzewcze korzystające z energii elektrycznej. Zużycie zwiększy się także w przypadku ładowania samochodu elektrycznego czy montażu klimatyzacji. Wszelkie te czynniki wpływające na pobór energii należy wziąć pod uwagę, dobierając moc instalacji fotowoltaicznej. Więcej informacji znajduje się na stronie https://sunergo.pl/blog/jaka-moc-paneli-fotowoltaicznych-pokryje-zapotrzebowanie-mojego-domu/.

Dobranie paneli fotowoltaicznych do lokalizacji domu

Standardowa instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wygenerować do 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Najmniejsza powierzchnia niezbędna do zainstalowania paneli to około 4,5 m2. Jeśli zapotrzebowanie domostwa na energię elektryczną wynosi 10 kWp, wówczas instalacja zajmie powierzchnię 45m2. Należy więc wykonać dokładne pomiary powierzchni montażowej. Dobór rozwiązania zależy od powierzchni gruntu czy dachu. Trzeba zwrócić uwagę na wszelkie elementy, które mogą skutkować zacienieniem instalacji, jak: anteny, kominy, sąsiednie budynku, drzewa. Jeśli dostępna powierzchnia dachu jest zbyt mała, wówczas można umieścić panele na gruncie czy elewacji. Najwyższą wydajność instalacji uzyskuje się poprzez ustawienie jej w kierunku południowy wschód czy południowy zachód.

Zbyt duża czy za mała moc paneli fotowoltaicznych- co jest lepsze?

Należy pamiętać o tym, że wraz z czasem instalacje PV ulegają degradacji. A więc w skali roku następuje spadek ich mocy nawet o kilka dziesiątych procent. Właśnie dlatego poleca się wybrać system fotowoltaicznym o trochę wyższych parametrach. Producenci takich rozwiązań zalecają wybór paneli o mocy 10-20 procent większej aniżeli aktualne zapotrzebowanie domostwa na energię elektryczną. Wysokiej jakości instalacje po 25 latach działania zapewniają nawet ok. 85 procent mocy początkowej. Nie warto wybierać instalacje o zbyt dużej mocy, gdyż wiąże się ona ze sporym wkładem finansowym, a zbyt mała moc nie pokryje wszelkich potrzeb użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *