Czym jest cyklinowanie parkietu?
Cyklinowanie parkietu to zabieg renowacyjny drewnianych posadzek. Musimy jednak pamiętać o tym, że dotyczy on tylko i wyłącznie naturalnego drewna, a nie produktów drewnopodobnych. Cyklinowanie parkietu wykonuje się tak naprawdę o dowolnej porze roku, jednak musimy pamiętać o dokładnym przygotowaniu pomieszczenia, w którym zabieg ma zostać przeprowadzony. Z pewnością jednak warto zdecydować się na cyklinowanie parkietu w ciepłe dni, gdyż będzie to odpowiednie dla drewna a zbyt duża wilgotność powietrza może zaszkodzić naszej drewnianej posadzce.
Samo cyklinowanie parkietu polega na zniwelowanie w różnego rodzaju uszkodzeń posadzki, które powstają w wyniku jej eksploatowania. Dzięki temu zabiegowi możliwe będzie usunięcie różnego rodzaju zarysowań czy też wgłębień, a nawet ewentualnych plam, które powstały w wyniku użytkowania posadzki.
Na czym polega cyklinowanie parkietu?
Cyklinowanie parkietu odbywa się za pomocą specjalnej maszyny, która nazywana jest cykliniarka. Oprócz tego używa się papieru ściernego odpowiednie gramaturze. Tak naprawdę są zabiegi renowacyjne powtarza się kilkukrotnie, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Istotne jest również to, że cyklinowanie parkietu umożliwia również wymianę ewentualnie ruchomych klepek lub bardzo zniszczonych, który również należy cyklinować. Ponadto na tym etapie uzupełnia się powstałe szczeliny i niweluje niedoskonałości. Szczególną uwagę należy przywiązać do wyczyszczenia miejsc narożnych oraz listew przypodłogowych. Istotny jest jednak to, że cyklinowanie parkietu ściera około jednego milimetra wierzchniej warstwy drewnianej posadzki, dlatego też szczególną uwagę należy zwrócić na grubość klepek. Ponadto cyklinowanie parkietu nie wykonuje się często, gdyż jest to zabieg renowacyjny przeprowadzany co kilkanaście lub nawet co kilkadziesiąt lat. Dzięki temu nasza drewniana posadzka będzie prezentowała się doskonale.
Kiedy cyklinowanie parkietu może okazać się niemożliwe?
Przede wszystkim, jeżeli zdecydujemy się na cyklinowanie parkietu, powinniśmy zasięgnąć pomocy oraz porady fachowców. Samodzielne cyklinowanie parkietu oczywiście jest możliwe do przeprowadzenia, aczkolwiek wymaga ono posiadania specjalistycznego sprzętu, a także niezwykle przydatna może okazać się wiedza z tego zakresu. Nieumiejętnie wykonana renowacja drewnianej posadzki może ją tylko uszkodzić. Niekiedy, podejmując decyzję o tym, że konieczne będzie przeprowadzenie cyklinowania drewnianej posadzki w naszym domu czy mieszkaniu, nie bierzemy pod uwagę tego, że zabieg ten może nie przynieść ewentualnych efektów. Jeżeli parkiet jest zbyt zniszczony, został zalany oraz pleśnieje, zabieg ten nie przyniesie żadnego efektu. W takim przypadku konieczna jest wymiana drewnianej podłogi na nową.
Jak przygotować się do cyklinowania parkietu?
Jeżeli cyklinowanie parkietu ma zostać wykonane przez fachowców, naszym zadaniem będzie jedynie opuszczenie mieszkania na jakiś czas. Istotne okaże się także opróżnienie go w całości ze wszystkich mebli, gdyż podczas cyklinowania musi być dostęp do całej powierzchni podłogi. Ponadto sam zabieg renowacyjny zniwelowania uszkodzeń warstwy wierzchniej posadzki nie wystarczy. Jeżeli już dojdzie do ze szlifowania nierówności, uzupełnienia ewentualnych szpar, to w późniejszym etapie przystępuje się do odpowiedniego zabezpieczenia drewnianej posadzki w tym celu najczęściej wykorzystuje się lakier lub olej.
Podsumowanie
Niewątpliwie cyklinowanie parkietu może wydawać się czasochłonne, aczkolwiek jest to zabieg, który może uratować naszą drewnianą posadzkę. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jakie walory posiada naturalne drewno, dlatego też warto o nie odpowiednio zadbać.