Jaką pościel wybrać aby się nie pocić podczas snu?

Komfortowy sen ma dla nas bardzo duże znaczenie, podczas wypoczynku nasze ciało oraz umysł regenerują się aby nabrać energii na kolejny dzień. Każda nieprawidłowość wzbudza w nas niepokój i wywołuje niepotrzebny stres, jednym z takich zjawisk jest nadmierne pocenie się ciała.

Pocenie się ciała jest naturalne, nasze ciało reguluje temperaturę zabezpieczając nas przez przegrzaniem, jednak czasami to zjawisko przybiera na sile i powoduje dyskomfort. Nadmierne pocenie może być wynikiem wielu rzeczy np. choroby jednak na początku warto przyjrzeć się elementom w naszej sypialni, często powód jest dosyć prosty i wyeliminujesz go wybierając odpowiednią kołdrę i pościel, które zapewni Ci komfortowy i bezpieczny sen.

Co może wpływać na pocenie się ciała podczas snu?

Na pocenie się ciała ma wpływ kilka elementów, pomijając wady wrodzone oraz choroby wymienić możemy:

  • Rodzaj pościeli
  • Kołdrę i poduszkę
  • Temperaturę w pokoju
  • Odzienie – piżama
  • Materac

Pościel ma kluczowe znaczenie dla naszego snu, jeśli wybierzemy model, który w nieodpowiedni sposób przepuszcza powietrze nasze ciało będzie się przegrzewało, najlepsze są komplety wykonane z naturalnych materiałów, podobnie kołdry i poduszki, zbyt gruba i ciężka kołdra podczas letnich nocy może powodować dyskomfort. Kołdry zazwyczaj oznaczone są jak letnie oraz zimowe, różnią się wagą wypełnienia.

Temperatura w pokoju również ma duże znaczenie, za optymalną uznaje się około 20°C, przed sen warto przewietrzyć sypialnię oraz delikatnie przykręcić kaloryfer podczas zimy, unikniesz wtedy nadmiernego pocenia się ciała. Odpowiednia temperatura w połączeniu z naturalną kołdrą oraz pościelą przełoży się na komfort Twojego snu.

Naturalna pościel kluczem do wygodnego snu

Jak już wiesz komplet pościeli ma duży wpływ na nasz sen, nasze ciało styka się z materiałem przynajmniej przez kilka godzin każdego dnia, dlatego ważne aby taki materiał był nie tylko przewiewny ale również delikatny w dotyku, dzięki temu unikniesz podrażnień. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów pościeli jest ta wykonana z bawełny. Bawełna jest w pełni naturalna, produkty wykonane z tego rodzaju materiału są przewiewne, odprowadzają wilgoć oraz regulują poziom ciepła, w lecie zapobiegają przegrzaniu ciała a w zimę zapewniają przyjemne ciepło. Poniżej zobaczysz listę naturalnych pościeli, które pomogą Ci w walce z nadmiernym poceniem:

Przed zakupem zwróć uwagę na skład materiałowy, ważne aby produkt wykonany był z naturalnych materiałów, lub stanowił on większość, możesz spotkać komplety z bawełny z dodatkiem poliestru np. 70/30 na korzyść bawełny.

Odpowiednia kołdra

Podczas letnich nocy, zwłaszcza tych gorących możemy zrezygnować z używania kołdry, wystarczy sama poszwa lub nawet narzuta, jednak jeśli koniecznie chcemy spać pod kołdrą jej wybór również powinien być przemyślany. Kołdry w swojej specyfikacji są oznaczone na jaką porę roku są przeznaczone np. kołdra letnia lub kołdra zimowa. Kołdry na lato posiadają mniej wypełnienia, są lekkie, natomiast zimowe kołdry mają znacznie więcej wypełnienia. Kołdra podobnie jak pościel powinna odpowiednio przepuszczać powietrze, do wyboru mamy kołdry naturalne – kołdry puchowe lub bambusowe oraz kołdry wykonane z materiałów syntetycznych – kołdry antyalergiczne. Przed zakupem sprawdź wagę wypełnienia oraz rodzaj materiałów, z którego wykonana została kołdra, jeśli jesteś alergikiem może dodatkowo wybrać kołdrę ze środkiem Allerban, który przeciwdziała powstawaniu roztoczy oraz bakterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *