Jak złożyć donos do nadzoru budowlanego – wzór z omówieniem!

Niekiedy w naszym życiu pojawiają się sytuacje, w których nie życzylibyśmy się znaleźć, lecz niestety życie płata figle i musimy się w tych sytuacjach odnaleźć. Jedną z takich sytuacji jest donos na kogoś znajomego, bliższego, dalszego lub obcą nam osobę. Takim przypadkiem jest również donos do nadzoru budowlanego.

Budowanie domu, to niekiedy ciężkie, żmudne i przy tym kosztowne przedsięwzięcie. Ale zdarzyć się mogą również takie sytuacje, gdzie to jakiś życzliwy sąsiad uzna, że należy złożyć donos na naszą budowę i to znacznie opóźni proces budowy. Jak sobie z tym poradzić oraz jak złożyć donos do nadzoru budowlanego, czego on dotyczy ii jak wygląda wzór donosu?

Sytuacje, w których powinieneś złożyć donos do nadzoru budowlanego

Jeśli budujemy dom lub jakikolwiek inny budynek możemy się spodziewać kontroli nadzoru budowlanego, którego dokonuje inspektor nadzoru budowlanego. Większość wizyt na budowach zawdzięcza się donosom sąsiedzkim. Inspektorzy po złożonym donosie mają prawo wejść na teren budowy i sprawdzić poszczególne aspekty donosu złożonym przez sąsiada.

Wzory donosów są ogólnodostępne na stronie urzędu albo jako przykładowe na różnego rodzaju portalach, dlatego każdy może taki donos złożyć. Inspektor nadzoru budowlanego, ma prawo żądać odpowiednich dokumentów, czyli na przykład pozwolenia na budowę lub pozwolenia na przeprowadzony remont.

Czasami jednak zdarza się tak, że kontrola musi się odbyć, ponieważ wymagają tego przepisy, a donos do nadzoru budowlanego nie jest spowodowany przez złośliwego sąsiada. Nadzór budowlany zajmuje się przede wszystkim sprawami samowoli budowlanej. Jeśli więc, wiemy, że sąsiad buduje dom bez zezwoleń i stosownej dokumentacji, projektu i badań gruntu, a ponadto jego budowa stanowczo przeszkadza w funkcjonowaniu naszej działki, możemy złożyć donos do nadzoru budowlanego. Wzór donosu znajdziemy na stronach urzędu. Ponad to inspekcja nadzoru budowlanego zajmuje się:

 • kontrolą przepisów i stosowania się do przepisów prawa budowlanego,
 • kontrolą działania organów administracji (architektów i budowlańców)
 • badanie przyczyn powstania katastrof i uszkodzeń budowlanych (zwalenia, zagrożenia zawaleniem)
 • współdziałaniem z organami kontroli państwowej.

Jeśli więc, zdajemy sobie sprawę, że sąsiad buduje coś bez wszelkiej zgody na budowę możemy złożyć donos do nadzoru budowlanego zgodnie ze wzorem.

donos do nadzoru budowlanego

Jak napisać skargę do nadzoru budowlanego?

Jak każde zgłoszenie, aby donos był skuteczny powinniśmy zawrzeć w nim nie tylko wniosek, ale i dowody. Należy podkreślić, że urzędnicy nie zajmują się śledztwami, ani anonimowymi oskarżeniami, tylko poważnymi zgłoszeniami, za które bierze się odpowiedzialność. Aby donos do nadzoru budowlanego poskutkował kontrolą inspektora, powinny być spełnione dwa warunki:

 1. zgłoszenie nie może być anonimowe – chyba, że boimy się o własne bezpieczeństwo, wówczas możemy zachować anonimowość, a dotyczy to spraw związanych z łapówkami.
 2. Musi zawierać konkretne informacje poparte dowodami, mogą to być zdjęcia, film, zeznania innych sąsiadów.

Należy tu podkreślić, że ani urzędy ani inspektorzy nie zajmują się osobistymi porachunkami, między sąsiadami, gdy dochodzi między nimi do scysji i kłótni. Od tego są inne organy, lecz biorą pod uwagę stanowcze i poważne zgłoszenia. Wzór donosu do nadzoru budowlanego nie jest ściśle określony, można go pobrać ze strony lub napisać samodzielnie według uznania.

jak napisać donos do nadzoru budowlanego

Donosy od sąsiadów – O co sąsiad może złożyć skargę?

Prócz tego, że donos można złożyć w sytuacji, gdzie sąsiad stanowczo łamie prawo i mamy na to dowody, to jeszcze są inne przypadki. Wiele takich donosów dotyczy samych inspektorów budowlanych, którzy są skorumpowani. Są to posądzenia, zawiadomienia o tak zwane łapówki i układy. Skargi do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego można składać na różne sposoby:

 • przez Internet czyli drogą elektroniczną przez ePUAP
 • faksem
 • mailem
 • osobiście w urzędzie
 • listownie

Pamiętajmy, że doniesienie do nadzoru budowlanego może się zdarzyć każdemu. Dlatego warto mieć przy sobie stosowne dokumenty, bez nich to niemalże pewne, że sąsiad poskraży się w urzędzie i napisze skargę do nadzoru budowlanego według wzoru. Innym przypadkiem może być sytuacja, w której sąsiad nie pozwala na przyłączenie mediów, przyłączenie do ogrodzenia.

Powinniśmy również trzymać się ogólnych wytycznych i kultury budowlanej, nie zacieniać działki sąsiada, nie sadzić drzew tak, by przeszkadzały na działce sąsiada. Musimy też zwrócić uwagę, czy nie podnosimy gruntu, aby wody gruntowe nie zalewały sąsiada, czy nasza działalność na naszej działce nie podniesie hałasu (warsztat samochodowy), lub czy nie będzie sprawiać przykrego zapachu (kurnik, obora).

projekt budowy

Zgłoszenie nieprawidłowości do nadzoru budowlanego według wzoru

Przybliżając wzór skargi do nadzoru budowlanego, można wskazać stanowczo punkty, których nie powinno zabraknąć w takim dokumencie. Otóż wzór donosu do inspekcji budowlanej powinien zawierać:

 • datę i miejscowość
 • imię i nazwisko (nasze)
 • adres zamieszkania (nasz)
 • adresata (czyli kto jest odbiorcą donosu)
 • sprawę jakiej dotyczy skarga (treść, którą chcemy zawrzeć)
 • załączniki (jeśli takie posiadamy, dowody przewinienia sąsiada)
 • podpis

Wzór pisma do nadzoru budowlanego, powinien być prosty, jasny i czytelny. Warto potraktować takie sprawy poważnie, ponieważ zawsze wiąże się to z odpowiedzialnością i pewnymi konsekwencjami. Gdy inspekcja nadzoru budowlanego zobaczy donos, który jest napisany nieskładnie i z mową nienawiści do sąsiada, nie weźmie pisma pod rozwagę. Warto się temu, zatem przyjrzeć i zastosować według wzoru.

2 thoughts on “Jak złożyć donos do nadzoru budowlanego – wzór z omówieniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *