Aranżacja ogrodu może być minimalistyczna albo pełna różnorodnych nasadzeń. Bez wątpienia chcąc zaaranżować ogród w romantycznym stylu nie można stronić od kwiatów. Niektóre z nich nie są łatwe w uprawie. Musisz też uważać z pewnymi gatunkami, gdy masz w domu psy i koty, które chętnie bawią się w ogrodzie. Zatem jak zaaranżować ogród w romantycznym wydaniu i co się sprawdzi?
Lilie do ogrodu – kwintesencja romantycznej aranżacji
Nie tylko róże są symbolem miłości, bo również lilie trzeba uznać za takowe kwiaty. Są symbolem wiosny, wszak to jedne z pierwszych kwiatów pojawiających się w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że lilie do ogrodu, podobnie jak róże są dość wymagające. Niemniej jednak chcąc mieć ogród w romantycznej stylistyce nie można nie wybrać właśnie tych kwiatów o pięknych, rozłożystych kielichach, które dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej. Lilie ogrodowe najbardziej mrozoodporne można sadzić pod koniec marca. Z kolei większość gatunków sadzi się w kwietniu. Należy wybrać miejsce dobrze nasłonecznione, a przed sadzeniem cebulek odpowiednio przygotować glebę. Powinna być przekopana do głębokości 30 cm i spulchniona. W przypadku piaszczystej lub gliniastej gleby należy dodać do niej ziemię ogrodniczą albo dobrze rozłożony kompost. Lilie sadź w odpowiedniej głębokości dołkach, na głębokości 10-15 cm albo 15-20 cm. Większa głębokość dotyczy odmian wysokich. Odstęp powinien wynosić 25 cm w przypadku standardowych odmian i 35 cm w przypadku wysokich odmian lilii do ogrodu. Musisz wiedzieć, że lilie są niebezpieczne dla kotów. Z kolei u psów powodują niestrawność. Oczywiście nie każdy pies czy kot będzie skubał cebule, dlatego ich zastosowanie w ogrodzie nie jest wykluczone w przypadku posiadania zwierząt.
Róże pnące na pergolach, czyli klasyczna, romantyczna aranżacja
Elementem romantycznego ogrodu zwykle są także pergole. Można je obsadzić różami pnącymi, które zachwycają bogactwem kwiatów. Pędy róży pnącej trzeba przywiązywać do podpory, a długość pędów dochodzi do 8 metrów. Róże zachwycają gęstością kwiatów i są wrażliwe na mróz, dlatego trzeba je okrywać na zimę. Aby róże mogły rozwinąć się w pełnej krasie nie można zapominać o okresowym nawożeniu. Ponadto w trzecim roku należy je przyciąć. Ponadto róże pnące co kilka lat należy odmładzać usuwając najstarsze części rośliny. Róże pnące, które kwitną jednokrotnie należy przycinać po przekwitnięciu kwiatów latem. Pergole dobrze prezentują się przy tarasach, a także blisko elementów architektury ogrodowej, np. ławeczek.
Elementy architektury ogrodowej, których nie może zabraknąć
Skoro urządzasz ogród w romantycznym stylu, to nie może zabraknąć w nim alejek wypełnionych drobnym żwirkiem czy kamyczkami. Wokół nich znajdzie się oświetlenie, o którym szerzej powiemy za chwilę. Natomiast wzdłuż ścieżki co jakiś czas mogą znajdować się większe dekoracyjne głazy. Można nawet postawić na usypanie ziemi i stworzenie półek ogrodowych, a na nich ogródka skalnego. Pomiędzy kamieniami można umieścić rośliny typowe dla takich nasadzeń, a więc np. jałowce czy cyprysik groszkowy, a także smagliczka i rozchodnik. W takim anturażu może stanąć biała ławeczka ogrodowa. Można ją stworzyć samodzielnie. Boki ławeczki mogą tworzyć dwie duże betonowe donice, w których można posadzić piękne kwiaty dwuletnie, które także sprawdzą się w romantycznym ogrodzie, a więc bratki. Alternatywą może być lawenda.
Romantyczne oświetlenie do ogrodu
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o oświetleniu. Otóż w romantycznym ogrodzie nie może zabraknąć latarenek. Mogą to być klasyczne latarnie ogrodowe zasilane elektrycznie albo takie, które są zasilane bateriami słonecznymi. Wzdłuż ścieżek można postawić lampy solarne, które zwłaszcza latem będą dawały sporo światła. Bez wątpienia można na tarasie czy w altanie ogrodowej zastosować także oświetlenie LED, takie jak taśmy LED. Sprawdzą się też latarenki, które można uzupełnić klasycznymi, zapachowymi świecami.
Tak urządzony ogród będzie zachęcał do spędzania w nim jak najwięcej czasu. Kawa w takim otoczeniu będzie smakowała jeszcze lepiej.