Jak wybrać dobrego producenta oleju silnikowego?

Wybór oleju silnikowego ma ogromne znaczenie. Dlaczego tak jest i jak dobrać odpowiedni olej do naszego auta? Czy wiemy, co ile trzeba wymieniać olej silnikowy? Poniżej znajdziemy odpowiedź na te nurtujące nas pytania.

Za co odpowiada olej samochodowy?

Czym jest właściwie olej samochodowy? Otóż odpowiedzialny jest on przede wszystkim za zmniejszenie tarcia między elementami silnika, a także redukcję hałasu, uszczelnienie komory spalania i chłodzenie pracujących elementów. Dzięki temu, że używamy oleju silnikowego, nasze auto spala również mniej paliwa. Dodatkowo olej samochodowy odprowadza zanieczyszczenia, które wychwytuje filtr oleju. Dlatego tak ważne jest stosowanie wysokiej jakości oleju samochodowego. Warto również utrzymywać odpowiedni jego poziom i co jakiś czas sprawdzać poziom na wskaźniku. Pamiętajmy, że oleje silnikowe należy regularnie wymieniać, ponieważ zyskamy wówczas gwarancję, że auto będzie eksploatowane bez awarii silnika, a także jego elementów, które są niezbędne o pracy silnikowej.

Przegląd olejów samochodowych – który wybrać?

Dobierając oleje silnikowe, należy zwrócić szczególną uwagę na ich klasę jakościową, a także normę producenta. Istnieje wiele firm na rynku, które wyróżniają się i są bardzo znane. Wśród nich znajdziemy oleje Mobil. Oto kilka olejów samochodowych, które są sprawdzone i polecane:

  • Olej Valvoline Syn Power 0W20 XL-IV C5 50800/50900
  • Ravenol Eco Synth ECS SAE 0W-20 to olej klasy premium przeznaczony do silników benzynowych i wysokoprężnych montowanych w nowoczesnych samochodach
  • Liqui Moly Synthoil Longtime 0W30 to renomowanej marki płyn smarujący cieszący się uznaniem kierowców oraz ekspertów branży motoryzacyjnej.
  • A także oleje Mobil: Mobil Super 2000 X1 5W30, Mobil Super 2000 DI 10W40, oraz Mobil 1 ESP 5W30.

Oczywiście nie da się jednoznacznie powiedzieć, który olej samochodowy jest najlepszy, ale z pewnością możemy wymienić kilka, które sprawdzą się w naszych autach. Pamiętajmy, że różne silniki są przystosowane do różnych olejów samochodowych. Ważne są przede wszystkim parametry olejów silnikowych.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Wszystko zależy od silnika, czy auto jest bardziej nowoczesne, czy jednak ze starszego rocznika. W nowoczesnych jednostkach napędowych, producenci zalecają wymianę co 20-30 tys. przejechanych kilometrów. Ma to związek z obniżeniem kosztów użytkowania, a także ma wpływ na środowisko. Wielu specjalistów poleca jednak wymieniać olej samochodowy co 10-15 tys. przejechanych kilometrów, ponieważ zapobiegnie to przedwczesnemu zużyciu silnika oraz jego poszczególnych elementów. Dzięki temu będziemy mogli przedłużyć żywotność silnika. Dodatkowo wymieniając olej samochodowy, pamiętajmy o wymianie filtra olejowego, który odpowiada za zbieranie zanieczyszczeń z układu smarowania. Powstają one na skutek tarcia i spalania benzyny, ale dzięki stosowaniu odpowiedniego oleju możemy się ich pozbyć z silnika naszego auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *