Jak używać materac przeciwodleżynowy?

Aranżując mieszkanie skupiamy się bardzo na takich kwestiach jak meble, wyposażenie łazienki, wygodne krzesła do jadalni, czy stół. Ale równie ważną sprawą dla nas powinny być miejsca wypoczynku i relaksu. Pierwszym miejscem, które przychodzi nam do głowy jest sypialnia. To tutaj przychodzimy by się wyspać, odpocząć lub po prostu poleżeć. A więc, jeśli o sypialni mowa, to musimy mieć plan na wygodne łóżko. Wygodnym łóżkiem, czyni go materac! Co wiemy o materacach, a zwłaszcza o materacu przeciwodleżynowym?

Materac przeciwodleżynowy – Zasada działania

Materac przeciwodleżynowy kojarzy nam się głównie z osobami po wypadkach, podczas długiej rehabilitacji, lub wprowadzonych w stan śpiączki i wcale nie jest to błąd. Osoby te są zmuszone przez długi czas leżeć w łóżku. Wówczas, aby zapobiec powstawaniu odleżyn, niezbędne jest kupienie materaca przeciwodleżynowego.

Jest to materac specjalistyczny, który został stworzony po to, by uniknąć odleżyn podczas długiej rehabilitacji, lub leczenia. Czemu akurat materac przeciwodleżynowy? Ponieważ nawet najlepsze materace piankowe, nie są w stanie przynieść pacjentom z odleżynami takiej ulgi jak ten specjalistyczny materac na odleżyny.

  • Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Jest on przede wszystkim specjalnie zaprojektowany i produkowany w specjalnej technologii, zapewniającej poczucie ulgi osobie, która jest przewlekle chora. Ma on za zadanie przede wszystkim zapewnić osobie chorej ruch, który stymuluje pracę tkanek.

  • Jaka technologia zastosowana jest w materacu na odleżyny?

Zaprojektowany specjalnie materac został przygotowany w technologii zmiennociśnieniowej. To ona zapewnia ruch tkanek w ciele osoby, która samodzielnie poruszać się nie może. Innymi słowy, to naprzemienne uciskanie tkanek skóry, która styka się z materacem.

  • Czy są różne rodzaje materaców przeciwodleżynowych?

Tak, materace na odleżyny mogą różnić się kształtem, oraz wysokością, a także wielkością komór. Wszystko w zależności od nadanego ciśnienia na pompie materaca, która umieszczona jest na zewnątrz.

Dzięki temu, że materac na odleżyny posiada wyżej wymienioną technologię, to tkanki mięśniowe i nie tylko są ciągle pobudzone. Poprzez ruch, do tkanki dociera powietrze, czyli aktywne ciśnienie, a tym samym powstaje ucisk. To dzięki temu odleżyny nie powstają.

materac przeciw odleżynowy

Jaki materac przeciwodleżynowy – rurowy czy bąbelkowy?

Jeśli zastanawiamy się, jaki materac na odleżyny wybrać, to jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze. Przede wszystkim, sprawdźmy, jak działa kompresor w materacu przeciwodleżynowym.

Działający kompresor to podstawa w materacu, dlatego, że będzie on włączony cały czas. Kolejną sprawą, na którą musimy zwrócić uwagę jest głośność kompresora, z racji, że będzie on włączony przez cały dzień i nocą, nie może hałasować. Dla pacjenta, osoby chorej głośny dźwięk kompresora będzie nieznośny. Rozróżnia się także rodzaje materacy bąbelkowych, mianowicie:

  • materac bąbelkowy: należy do grupy zmiennociśnieniowej. Posiada specyficzną budowę, ponieważ składa się z niewielkich komór wypełnionych powietrzem. To model bardzo często wybierany dla pacjentów. Pomaga w sprawianiu ruchu, pobudza tkanki, a tym samym pomaga w szybkim powrocie do zdrowia i likwidacji odleżyn, a zwłaszcza zapobiega ich powstawaniu. Jest bardzo prosty w użyciu. Mogą go używać pacjenci o standardowej wadze.
  • materac rurowy: ten materac posiada komory w kształcie wałków, są one ułożone poprzecznie względem materaca. Rurki, czy też wałki zajmują całą powierzchnię materaca i są one napełniane harmonijnie powietrzem. Można powiedzieć, że działa na tej samej zasadzie do materac bąbelkowy na odleżyny. Natomiast ten materac, rurowy na odleżyny, polecany jest osobom z nadwagą, ponieważ takim osobom łatwiej zgubić równowagę. Jest również świetny dla pacjentów, którzy już odleżyny niestety posiadają, ponieważ można wyjąć rurkę, która akurat jest w miejscy odleżyny, aby nie urażała pacjenta.

Wybór materacy na odleżyny jest szeroki, ale oparte są zazwyczaj na tej samej technologii. Poleca się w sprzedaży taki materac jak materac przeciwodleżynowy flexi mat, a także materac przeciwodleżynowy bioflote 2000. Materac przeciwodleżynowy z kompresorem to najlepszy wybór dla pacjenta, który długo już leży i zmaga się z bezruchem. Można powiedzieć, że taki materac jest wówczas niezbędny.

materac przeciwodleżynowy rurowy z kompresorem

Jak prawidłowo używać materac przeciwodleżynowy?

Odleżyny są okropnie bolesne, prowadzą do poważnych zakażeń i goją się trudno, a ich leczenie trwa i trwa. Niestety nieleczone, prowadzą nawet do śmierci. Aby ich uniknąć konieczne jest używanie materaca na odleżyny, ale również masaże i inne działa profilaktyczne. Jak używać materaca przeciwodleżynowego?

Otóż jest to bardzo proste w użyciu. Niezależnie od tego w jaki materac przeciwodleżynowy rurowy czy bąbelkowy się wyposażymy, jego stosowanie jest bardzo podobne. Jest to inaczej materac uzupełniający, który kładzie się na podstawowy materac na łóżku chorego. Przykrywa się go odpowiednim prześcieradłem i włącza kompresor. Należy pamiętać, że zależnie od tego, jak pacjent leży, tak będziemy zmieniać pozycje ciała leżącego chorego.

Najczęściej odleżyny pojawiają się na plecach, barkach, ramionach, pośladkach, lędźwiach, łydkach, biodrach i czasami również na twarzy. Pamiętać należy również, że na materac na odleżyny należy również założyć prześcieradło.

materac przeciwodleżynowy

Co daje pacjentom materac przeciwodleżynowy?

Jest mnóstwo korzyści wynikających z używania materaca przeciwodleżynowego, a mianowicie:

  • odciążenie ciała pacjenta
  • termoregulacja
  • wspomaganie krążenia krwi
  • ograniczenie bólu związanego z odleżynami
  • łatwiejsza opieka nad pacjentem
  • utrzymanie higieny

Przede wszystkim materac na odleżyny służy pacjentowi, który nie może pozwolić sobie na dostateczną ilość ruchu. Pacjenci ci, wymagają dużej uwagi i pielęgnacji. Odleżyny są bolesne i uciążliwe, prowadzą do poważnych zakażeń, dlatego jest tak ważne by im zapobiegać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *