Jak dobrać i zainstalować lampy ostrzegawcze LED do maszyn rolniczych?

Rolnicy wykorzystują ciągniki rolnicze do transportu różnych rzeczy. Najczęściej jest to przewóz zboża i innych płodów rolnych, ale również drzewa z lasu lub trawy albo siana z łąki. Na drogach publicznych nie mamy obowiązku wyposażania ciągników rolniczych w lampy ostrzegawcze LED, jednak należy pamiętać, że bezpieczeństwa nigdy zbyt wiele. Powoli poruszający się ciągnik może być zaskoczeniem dla kierowców, zwłaszcza gdy wcześnie zapada zmrok i występują gęste mgły. Warto więc zainstalować tego typu dodatkowe oświetlenie, aby zwiększyć poziom widoczności ciągnika w różnych warunkach atmosferycznych.

Dobór kogutów LED do traktora

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że barwa koguta musi być żółta lub pomarańczowa. Inne kolory, zwłaszcza czerwony i niebieski, nie mogą być stosowane w pojazdach rolnych. Wielkość lampy należy dobrać w taki sposób, aby była dobrze widoczna z każdej strony. Można tutaj zastosować prostą zasadę, że im większy wymiarowo ciągnik, tym większa powinna być lampa kogut LED

Warto wziąć pod uwagę miejsce montażu, chociaż najczęściej kogut LED umiejscowiony jest na dachu kabiny. Jeżeli jednak jej nie posiadasz, możesz również zainstalować to oświetlenie na lewym błotniku tylnego koła. W ten sposób ciągnik będzie najlepiej widoczny od strony lewej, czyli tej, po której wyprzedzają go szybciej jadące pojazdy. Możesz również nabyć specjalne lampy LED do maszyn rolniczych, które mocuje się bezpośrednio na ich konstrukcji. Warto zrobić to wtedy, gdy holujesz dużą maszynę, która przesłania światła ciągnika. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować kilka lamp ostrzegawczych.

Jak podłączyć dodatkowe lampy LED?

Zarówno oświetlenie do traktorów, jak i to przeznaczone do innych maszyn rolniczych, a także lampy ostrzegawcze LED do kombajnów należy montować zgodnie z instrukcją. Przede wszystkim zwróć uwagę, jakie są wymagane przekroje przewodów. Źródła światła LED pobierają niewielką ilość prądu, co nie zwalnia jednak z obowiązku wykonania połączenia w sposób bezpieczny. Nie można po prostu podłączyć się do dowolnego przewodu, jaki akurat najbardziej pasuje. Najlepiej, jeżeli kogut LED zostanie podłączony bezpośrednio do akumulatora lub głównej skrzynki bezpieczników. Na samym początku obwodu koniecznie trzeba wstawić bezpiecznik. W przypadku wielu produktów tego typu jest on już dołączony do zestawu. 

Następnie trzeba znaleźć miejsce na przycisk, którym będziesz uruchamiać oświetlenie. Można również podłączyć lampy ostrzegawcze LED tak, by uruchamiały się automatycznie po włączeniu zapłonu i odpaleniu silnika. Pobór mocy jest na tyle mały, że nie trzeba bać się o rozładowanie akumulatora. Aby tego dokonać, należy podłączyć plus zasilania pod główną skrzynkę bezpieczników, znajdując odnogę, na której pojawia się prąd po włożeniu kluczyka do stacyjki.

Lampy kogut LED zwiększają poziom bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach publicznych. Dzięki nim ciągnik jest, kombajn lub inna maszyna rolnicza jest lepiej widoczna dla innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego poleca się montaż takiego oświetlenia zwłaszcza tym, którzy często wykorzystują traktory w celach transportowych. Sam montaż jest stosunkowo łatwy, więc można go przeprowadzić samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

14 − osiem =