Inteligentne budynki. Czym są? Jak działają? Co można dzięki nim zyskać?

Dwudziesty pierwszy wiek nieustannie nas zaskakuje. Coraz częściej pojawiają się rozwiązania, które ułatwiają nam funkcjonowanie w codziennej rzeczywistości. Widać to bardzo wyraźnie po naszych domach i mieszkaniach. Zdecydowanie chętniej niż jeszcze kilkanaście lat temu interesujemy się nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak automatyczne rolety, czy sterowany zdalnie system monitoringu. Obowiązków z każdym rokiem jest coraz więcej, dlatego też inwestujemy w takie rozwiązania, które dają nam nie tylko wygodę, ale i zapewniają oszczędności.

Inteligentny budynek – czym jest?

Tymi rozwiązaniami, są między innymi inteligentne systemy automatyki budynkowej. Czym one są? Niektórzy mogą jeszcze o tym nie wiedzieć, więc jeżeli Ty również należysz do tej grupy osób, która nie jest świadoma zalet budynków smart, to koniecznie – czytaj dalej.

Inteligentny budynek to cały system. System, który składa się z wielu różnych odbiorników, przycisków, paneli dotykowych i innych tego typu urządzeń. Urządzenia te łączą się ze sobą poprzez jeden wspólny sygnał, który trafia do głównej centrali. Niemniej bywają również takie budynki, które takiej centrali nie mają.

Najprościej mówiąc, system inteligentnego domu, to cała sieć czujników, które współpracują ze sobą i z użytkownikiem. Rozmieszczone po całym domu umożliwiają sterowanie poszczególnymi elementami smart. Można nimi sterować za pomocą inteligentnych przycisków, paneli dotykowych, czy nawet poprzez aplikację mobilną. To niezwykła wygoda, szczególnie dla tych naprawdę zapracowanych osób.

Smart home – jak działa?

Dzięki automatyce budynkowej dom staje się zaawansowanym technologicznie miejscem. Jednak pomimo najnowocześniejszej technologii, można nim w niezwykle prosty sposób zarządzać, właśnie poprzez mobilną aplikację oraz inteligentne przyciski i czujniki.

Dla przykładu: Inteligentny budynek może sam wyczuć, czy w danym pomieszczeniu lub piętrze, nie dzieje się nic złego. Przy pomocy czujników jest w stanie wykryć najmniejszy wyciek gazu oraz wykryć dym zwiastujący pożar. Tego typu rozwiązania są zatem jednocześnie wygodne, jak i bezpieczne.

Jeżeli domowników nie ma w domu (są na wakacjach lub dalekim wyjeździe), mogą monitorować swoją posesję z poziomu aplikacji, którą przy instalacji i uruchamianiu całego systemu, zainstalowali na swoich smartfonach. Takie systemy mogą bowiem imitować obecność. Co to znaczy? Jak sama nazwa wskazuje, smart home, podczas gdy w domu nie ma nikogo, może automatycznie włączyć światło na jakiś czas, aby zmylić intruzów. Może też rozsuwać i zasuwać rolety automatycznie sprawiając, że potencjalny złodziej będzie myślał, że ktoś cały czas znajduje się w budynku – mimo iż w rzeczywistości wcale tak nie jest.

Inteligentne budynki – co można dzięki nim zyskać?

Inwestycja w automatykę budynkową to jedno z lepszych rozwiązań, na jakie może się dziś zdecydować każda osoba, która ceni sobie w życiu wygodę i chce sprawić, aby przestrzeń, w której spędza zdecydowaną większość swojego życia (dom, budynek, mieszkanie), stała się bezpieczniejsza.

Największe zalety, jakie można wymienić, opisując systemy smart home, to:

  • komfort życia, wygoda,

  • energooszczędność,

  • oszczędność czasu,

  • kontrola,

  • zdrowie,

  • ekologia,

  • redukcja kosztów utrzymania budynku,

  • prestiż.

Inteligentny budynek, a właściwie instalacje smart, warto planować już na etapie budowy domu. W innym wypadku warto zasięgnąć rady specjalistycznych firm, które zajmują się wdrażaniem wspomnianych systemów w życie. Pomoc może być w wielu przypadkach nieoceniona, szczególnie gdy tym tematem interesujemy się po raz pierwszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *