Elektrośmieci to zużyte baterie, przepalone świetlówki, stare AGD, zepsute smartfony, niedziałające komputery. Słowem – urządzenia elektroniczne, z których się już nie korzysta i dlatego trafiają one na śmietnik. W przypadku elektrośmieci nie może to być jednak zwykły kosz na odpadki, ponieważ są one na tyle groźne dla środowiska, że wymagają odpowiedniego składowania.
Dlaczego nie można wyrzucać elektroniki do zwykłych śmieci?
Do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego używa się trujących, szkodliwych związków chemicznych. Tak długo, jak są one zamknięte w obudowie, a urządzenie działa poprawnie, nie trzeba się martwić ich obecnością. Wystarczy jednak, że wyrzucone do śmieci stary smartfon, drukarka albo zmywarka pękną, by te wszystkie toksyczne chemikalia przedostały się do ziemi, powietrza i wody. Są one wyjątkowo groźne i jeśli dojdzie do skażenia środowiska, może to nawet zagrozić życiu ludzi oraz zwierząt.
Do tych najbardziej niebezpiecznych pierwiastków zalicza się rtęć, kadm, ołów, chrom, w starszych sprzętach kuchennych spotyka się jeszcze freon. Długa ekspozycja na działanie tych pierwiastków może przyczynić się do zaburzeń układu oddechowego, uszkodzeń skóry, wzroku i słuchu, niewydolności nerek, rozwoju chorób nowotworowych, alergii, deformacji kości.
Co daje prawidłowa utylizacja elektrośmieci?
Kiedy zużyty sprzęt elektroniczny trafi do specjalnego zakładu utylizacyjnego, groźne chemikalia nie zatrują środowiska, tylko zostaną w bezpieczny sposób zneutralizowane. Do tego część pierwiastków uda się odzyskać i ponownie wykorzystać – kadm czy ołów wciąż są niezbędne do produkcji elektroniki, a dzięki recyklingowi nie trzeba ich wydobywać na nowo.
Jak pozbyć się niepotrzebnego sprzętu?
Skoro nie wolno wyrzucać elektroniki do śmieci, to jak się jej pozbyć? Można taki sprzęt oddać do punktu zbiórki – są one prowadzone w każdej gminie, ale zwykle tylko w określonych godzinach lub wybranych dniach tygodnia. Sklepy RTV/AGD mają obowiązek przyjmowania elektrośmieci, jednak tylko w przypadku, gdy klient kupuje nowe urządzenie, na zasadzie „jeden za jeden”. Jeszcze inną opcją jest skorzystanie z oferty odbiorydomowe.pl. W ramach usługi można się pozbyć przede wszystkim tego dużego sprzętu, jak lodówka czy pralka – stare urządzenia zostaną zabrane z domu bezpłatnie i dostarczone do zakładu utylizacyjnego.