Czym są uniwersalne perfumy?

Coraz częściej szukamy zapachów dobrych na każdą okazję, pasujących do każdej sytuacji, a także każdego bez względu na cechy charakteru czy płeć. Takie perfumy nazywane są uniwersalnymi, inaczej unisex. Tworzy je coraz więcej marek, również tych światowej sławy. Czym charakteryzują się uniwersalne perfumy? Po czym można je poznać?

Perfumy uniwersalne – co oznacza ta nazwa?

Perfumy uniwersalne, czyli te nieprzypisane do płci znane są już od czasów starożytnych. Już wtedy były one uznawane za luksusowy towar, zarezerwowany jedynie dla najwyższych klas społecznych – kapłanów i przedstawicieli rodów królewskich. Takie postrzeganie uniwersalnych perfum utrzymało się aż do XIX wieku, dopiero wtedy pojawił się podział na zapachy dla pań i panów. Różniły się one od siebie zarówno flakonami, jak i wykorzystanymi aromatami. Podział na damskie i męskie perfumy obowiązywał niemal do końca wieku XX. W latach 90. pojawiły się bowiem zapachy CK, które do branży perfumeryjnej wprowadziły prawdziwą rewolucję.

Perfumy CK – zapachy, które zapoczątkowały rewolucję

Zapachy CK, które do dziś dostępne są na Tagomago to te, które na nowo zapoczątkowały modę na perfumy uniwersalne. Zawierają one wonie, które podobają się zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Co ważne, wykorzystywane przez markę CK akordy doskonale rozwijają się na męskim i na kobiecym ciele. Jest to o tyle znaczące, że procesy biologiczne u obydwóch płci wyglądają inaczej,

Czym pachną perfumy uniwersalne?

Perfumy unisex mogą zawierać wiele różnych woni, ale najczęściej opierają się na woniach aromatyczno-cytrusowych. To właśnie one odpowiadają za to, że uniwersalne kompozycje są świeże, lekkie, orzeźwiające, idealne na wiosnę i lato, pasujące do codziennych stylizacji.

Najpopularniejsze perfumy uniwersalne

Niewątpliwie najpopularniejszym perfumem uniwersalnym jest Calvin Klein CK Be. Zapach ten miał swoją premierę w 1996 roku i od tego czasu propozycja Rene Morgenthalera nie utraciła tytułu bestsellera. Chętnie sięgają po niego kobiety i mężczyźni. Calvin Klein CK Be pachną wolnością i oryginalnością. Wyczuwalne są w nich nuty bergamotki, jagód jałowca, mandarynki, świeżej mięty, brzoskwini, magnolii, przypraw, piżma, drzewa sandałowego, fasoli tonka.

Klasyką perfum uniwersalnych jest też Bvlgari Eau Parfumee au The Vert. Co ciekawe ta kompozycja miała premierę wcześniej niż perfumy CK – już w 1992 roku. Zapach ten jest niezwykle aromatyczny i bogaty. Stanowią go wonie cytryny, bergamotki, kolendry, kardamonu, kwiatu pomarańczy, białych kwiatów, jaśminu, konwalii, róży bułgarskiej, cedru, drzewa sandałowego, żywicy bursztynowej, piżma, zielonej herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *