Czym charakteryzują się materace lateksowe?

Materace lateksowe zawdzięczają swoją nazwę lateksowemu wypełnieniu. Jest to naturalny ekomateriał, który przejawia wyjątkowe właściwości hipoalergiczne. Materac z takim wypełnieniem odznacza się dużą wytrzymałością na ciężar oraz użytkowanie, a także zapewnia każdemu ciału wysoki komfort.

Jak dokładnie zbudowane jest wnętrze tego materaca? Między innymi są tam płyty perforowane, które mają w sobie dziurki. Umożliwiają one bardzo skuteczną cyrkulację powietrza, a to z kolei gwarantuje, że wewnątrz nie zacznie zbierać się wilgoć i tworzyć pleśń. Już sam lateks charakteryzuje się tym, że ma właściwości hipoalergiczne i nie pozwala na gromadzenie się w materiale roztoczy czy kurzu. To najlepsza możliwa opcja na rynku dostępna dla alergików. Pianka wykonana z lateksu jest miękka i sprężysta, a to chyba najlepsze połączenie dla długotrwałego komfortu. Materac lateksowy dopasuje się do każdego ciała i zapewni mu idealne podparcie. Jeśli kiedykolwiek zmagałeś się z bólem pleców i kręgosłupa, to właśnie ten rodzaj materaca pozwoli Ci na wygodny odpoczynek. Przy przewlekłych bólach tego typu można zdecydować się nawet na rehabilitacyjny materac wykonany z lateksu.

Materace lateksowe – rodzaje i rozmiary

Nazwa tego typu materaca nie oznacza, że lateks to jedyny materiał w jego wypełnieniu. Jest kilka różnych podrodzajów wkładu: wyłącznie lateks, lateksowo-sprężynowy czy lateks plus pianka. W tych ostatnich wykorzystuje się piankę wysoko- oraz termoelastyczną. Dzięki takiemu dodatkowi materac o wiele łatwiej dopasowuje się do kształtu ciała. Z kolei model lateksowy z dodatkiem sprężyn zapewnia punktową elastyczność. Wszystkie materace są oczywiście wykończone specjalnym pokrowcem, który można prać. Podczas wybierania swojego idealnego typu podłoża do łóżka trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jednym z nich jest waga użytkownika, co przekłada się na skalę twardości materaca – H1 dla osób poniżej 50 kg, następnie H2 dla tych ważących od 50 do 80 kg, H3 od 80 do 100 kg oraz H4 dla wagi wynoszącej ponad 100 kg.

Natomiast jeśli wziąć pod uwagę rozmiary, to dostępne są zarówno materace dwuosobowe, jak i mniejsze. Możesz wybrać spośród wymiarów: 140 cm × 200 cm, 160 × 200 cm oraz 180 × 200 cm. Materac lateksowy to najdroższy rodzaj materaca. Cena w zależności od rozmiaru waha się od 2000 zł do około 4000 zł. Jeśli zależy Ci na tańszym podłożu, możesz sprawdzić ofertę materaców kieszeniowo-sprężynowych lub piankowych. Każdy z nich to gwarancja wielu lat komfortowego snu.

Jaki typ materaca wybrać dla dziecka?

Przygotowanie odpowiedniej przestrzeni dla dziecka w domu to trudne zadanie. Jednak najważniejszym elementem jest łóżko, ponieważ to tam maluch będzie spędzał najwięcej czasu w ciągu doby. Należy więc wybrać do niego materac, który zapewni wygodny i bezpieczny odpoczynek. Zacznijmy od stelażu samego łóżka – w końcu to do niego będziesz go dobierać. Najlepsze są oczywiście stelaże drewniane, a dokładniej te z drewna bukowego. Listwy zrobione z tego rodzaju drewna są odpowiednio sprężyste, a więc nie będą odgniatać materaca.

Oto kilka podstawowych cech idealnego materaca dla dziecka:

  • sprężysty,
  • średniotwardy,
  • ma zapewniać świetną cyrkulację powietrza.

Wobec tego najlepsze będą modele, które określa się mianem hipoalergicznych. Wypełnienie takich materaców to zawsze kilka warstw różnych materiałów, wśród których znajdzie się np. lateks, tkanina kokosowa czy inne włókno klimatyzujące. Będą one powodować dobrą cyrkulację powietrza, w związku z czym wewnątrz materaca nie będzie gromadziła się wilgoć. To z kolei zapobiegnie zbieraniu się kurzu oraz tworzeniu się pleśni i grzybów. Wypełnienie materaca dla dziecka powinno zatem składać się z wysokoelastycznej pianki lub lateksu. Niektóre materace mają przyznany nawet certyfikat Oeko-Tex, Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz atest Państwowego Instytutu Higieny. Zawsze możesz sprawdzić, czy model, którego kupno rozważasz, ma informację o którymś z powyższych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *