Czy można kąpać małego kotka? Kiedy zacząć i jak często to robić?

Wielu początkujących właścicieli zastanawia się, czy można kąpać małego kota. Tego typu zabiegi są całkowicie normalne w przypadku psów, jednak koty znacznie lepiej radzą sobie z dbaniem o własną sierść samodzielnie. Czy kąpanie kota jest potrzebne? Kiedy należy wykąpać kota?

Kiedy można wykąpać kociaka?

Większość mruczków przez niemal całe swoje życie świetnie radzi sobie bez konieczności kąpieli. Zwierzęta te w ciągu dnia poświęcają mnóstwo czasu na dokładną pielęgnację futerka. Posiadają szorstki język, wyposażony w specjalne brodawki, który doskonale rozprowadza ślinę i przeczesuje sierść niczym szczotka. W ten sposób pozbywają się zarówno różnych zabrudzeń, które osiadają na futrze, jak i usuwają martwy włos. Tam, gdzie zwierzaki nie są w stanie dosięgnąć z pomocą języka, pomagają sobie łapką. Dlatego, o ile nie dzieje się coś niepokojącego, kąpanie kota nie jest w ogóle potrzebne.

Często jednak pytanie „czy można kąpać małego kota?” pojawia się w kontekście różnych sytuacji, w których opiekun musi pomóc zwierzęciu. Dzieje się tak np. w momencie, gdy zwierzak ubrudzi się w czymś, czego zlizanie mogłoby być szkodliwe: farbą, smarem czy żywicą, a także tłuszczem, którego ciężko będzie pozbyć im się samodzielnie z sierści.

Kąpieli będą potrzebować także koty, które zmagają się z problemami zdrowotnymi, zwłaszcza chorobami skóry. Jeśli zgarniemy zwierzaka z ulicy, może okazać się konieczne wykąpanie go w specjalnym szamponie przeciwpchelnym. Nawet jeśli zwierzak nie ma pcheł, pierwsza kąpiel może być potrzebna, by usunąć zabrudzenia.

Przygotowanie kota do kąpieli

Są także koty, które będą wymagać regularnej kąpieli. Są to między innymi rasy bezwłose, które wytwarzają duże ilości sebum, a także koty wystawowe. W przypadku dorosłych kotów, regularnej kąpieli mogą potrzebować także zwierzęta, które borykają się z otyłością oraz problemami natury ortopedycznej lub neurologicznej, ponieważ nie są one w stanie dosięgnąć do wszystkich partii ciała samodzielnie. Częstotliwość kąpieli jest indywidualna i zależy od konkretnego przypadku. Lepiej nie kąpać kota częściej niż jest to konieczne.

Takie koty warto przyzwyczajać do kąpieli od małego, by uniknąć walki ze zwierzęciem. Warto regularnie wkładać kota do wanny lub miski, w której będzie myty i nagradzać go za spokojne przebywanie w miejscu. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie gumowej podkładki, by zwierzak nie ślizgał się na dnie w czasie próby ucieczki.

Dzięki temu ograniczy się stres w przypadku pierwszej kąpieli. Przed pierwszą kąpielą dobrze jest obciąć kotu pazury, by uniknąć obrażeń, a także porządnie wyczesać zwierzę, by usunąć martwą sierść. Do kąpieli przydatna będzie druga osoba oraz duża ilość smakołyków, najlepiej w formie sosu z tubki, który zajmie kota na dłużej i odwróci jego uwagę od nieprzyjemnego zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *