Co musisz wiedzieć o ceramicznym zabezpieczeniu samochodu?

Lakier samochodowy każdego dnia narażony jest różnego rodzaju uszkodzenia. Mowa tutaj o szkodliwych warunkach atmosferycznych, mikro-zarysowaniach, które mogą powstawać w skutek odprysków drobnych kamyczków i wielu innych. Jak więc skutecznie ochronić lakier by pozostał w nieskazitelnym stanie?

Czym jest powłoka ceramiczna?

Można powiedzieć, że jest to niejako rynkowa odpowiedź na wprowadzone nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska, na skutek, których lakiery nowych samochodów nie mogą mieć w składzie ołowiu czy toluenu. W wyniku wprowadzonych zmian stosuje się lakiery wodne, które niestety są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Powłoka ceramiczna – https://shineondetailing.pl/ceramiczna-ochrona-lakieru/ pozwala na znaczącą poprawę trwałości lakieru oraz zdecydowanie lepszą ochronę. Taka powłoka jest dodatkową warstwą zabezpieczającą, która ma kilka mikronów grubości. Mowa tutaj o standardowej powłoce, która zapewnia ochronę na okres około roku. Przy wybraniu wariantu ochrony kilkuletniej będzie ona zdecydowanie grubsza.

Jakie są plusy powłoki ceramicznej?

Powłoka ta chroni lakier samochodowy przed szkodliwym działaniem promieni UV, które powodują blaknięcie lakieru i utratę głębi koloru. Ceramika chroni także przed szkodliwym działaniem agresywnej chemii oraz ptasich odchodów, które potrafią bardzo szybko pozostawić trwałe ślady na powłoce lakieru. Bardzo dużą zaletą tego rozwiązania jest nabranie przez auta właściwości hydrofobowych. Sprawia ona, że woda niejako ślizga się po lakierze. Dzięki temu konieczność odwiedzenia myjni będzie rzadsza i zdecydowanie tańsza. Zanieczyszczenia będą o wiele słabiej przywierały do lakieru oraz nie będą zostawały brzydkie zacieki po myciu auta. Każdy właściciel samochodu, który zabezpieczył auto ceramiką zgodnie stwierdzi, że walory estetyczne auta znacząco wzrastają. Wydobywa się głębię koloru lakieru oraz tworzy efekt tafli wody. Samochód wygląda bardzo efektownie i nawet lepiej, niż taki, który dopiero co wyjechał z salonu samochodowego. Takie auto z pewnością będzie również przykuwało wzrok przechodniów i innych kierowców na drodze.

Jakie są wady ceramiki?

Powiedzieliśmy o plusach, trzeba więc wskazać jakieś minusy. Do największych z nich z pewnością trzeba zaliczyć cenę. Nie jest to mały wydatek, a wybierając warianty premium zapewniające ochronę nawet do dziesięciu lat trzeba liczyć się ze sporą inwestycją. Warto jednak nadmienić, że inwestycja ta może częściowo się zwrócić. Bardzo wielu kupujących nabywa auta „oczami”. W przypadku chęci sprzedaży przez nas samochodu z nałożoną ceramiką z pewnością będziemy mogli znacząco podnieść cenę w porównaniu z konkurencyjnymi autami, gdyż będzie ono wyglądało po prostu lepiej. Kolejnym minusem jest fakt, że powłokę ceramiczną nakłada się na lakier, który jest wolny od wszelkich uszkodzeń. Jeśli więc mamy samochód posiadający np. drobną obcierkę parkingową to najpierw koniecznym wydatkiem będzie korekta lakieru. Nałożenie powłoki ochronnej nie zwalnia właściciela samochodu z jakiegokolwiek dbania o nią, trzeba o tym pamiętać, aby efekt utrzymał się jak najdłużej.

Podsumowanie

Znamy już największe zalety i wady takiego rozwiązania. Przejdźmy zatem do ostatecznego wniosku – czy warto? Według nas, zdecydowanie tak. Oczywiście jest to niejako kwestia indywidualna, do której trzeba podejść zdroworozsądkowo. Mając auto, które warte jest na rynku wtórnym dziesięć tysięcy złotych, które będzie wymagało korekty lakieru przed nałożeniem ceramiki – w takim wypadku jest to wątpliwa inwestycja. Jednak w większości przypadków, będzie to dobry zakup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *