Co dzieje się z samochodem, kiedy trafi na złomowisko?

Podobno jedną z piękniejszych cech życia jest to, że nie jest ono wieczne. Kiedyś dobiega ono do swojego kresu. Dzieje się tak nie tylko w przypadku ludzi czy zwierząt, ale również maszyn takich jak samochody. Po całkowitym wyeksploatowaniu, kiedy dalsze naprawy są pozbawione sensu, lub po wypadku, kiedy auto nadaje się jedynie do przerobienia na żyletki, trafia ono na złom. Co dzieje się z nim potem?

Gdzie powinien trafić pojazd, aby został zezłomowany?

W pierwszej kolejności, gdy zdecydujemy się na zezłomowanie pojazdu czy to z powodu jego złego stanu technicznego, czy też po wypadku, musimy skontaktować się z firmą posiadającą odpowiednie upoważnienie i pozwolenie na złomowanie pojazdów mechanicznych.

W Polsce jedynie Stacje Demontażu Pojazdów, które posiadają odpowiednie zezwolenia m.in. Marszałka Województwa, mogą legalnie zajmować się rozbiórką i kasacją pojazdów.

Jakie dokumenty są niezbędne podczas kasacji pojazdu?

Kiedy znajdziemy już takie miejsce jak np. Autoparts24 – Auto złom, zanim nasze auto zostanie przerobione na używane części samochodowe, musimy przygotować się na nieco biurokracji.

Oddając pojazd do kasacji w Stacji Demontażu Pojazdu, jesteśmy zobligowani do tego, aby posiadać przy sobie komplet oryginalnych dokumentów pojazdu:

  • dowód rejestracyjny
  • karta pojazdu
  • polisę OC
  • dowód osobisty

Oczywiście pojawiają się różne okoliczności, przez które właściciel może nie być w stanie przedstawić wszystkich dokumentów lub będzie musiał przedstawić ich więcej, jeżeli sytuacja prawna pojazdu jest nieco bardziej skomplikowana.

Wszelkie wzory koniecznych do wypełnienia w takich przypadkach powinny być dostępne bezpośrednio na Stacji Demontażu Pojazdu, również tam powinniśmy być poinformowani o wszelkich pozostałych koniecznych dokumentach.

Jakie dokumenty powinniśmy otrzymać po kasacji pojazdu?

Również Stacja Demontażu Pojazdu zobowiązana jest po tym, jak dokonamy już kasacji pojazdu do:

  • wystawienia nam zaświadczenia o demontażu pojazdu w stacji prowadzącej recykling
  • wydania nam unieważnionych tablic rejestracyjnych
  • wydania nam unieważnionego dowodu rejestracyjnego
  • wydania nam unieważnionej karty pojazdu

Z otrzymanymi dokumentami właściciel pojazdu musi udać się do Wydziału Komunikacji, aby wyrejestrować pojazd.

Co dzieje się z pojazdem, gdy przestaje oficjalnie istnieć?

W momencie wystawienia zaświadczenia o demontażu pojazdu i unieważnienia wszystkich dokumentów związanych z pojazdem teoretycznie przestaje on w świetle prawa istnieć.

Wciąż jednak istnieje fizycznie, lub raczej to, co z niego pozostało, co dzieje się więc w kolejnych krokach z naszym pojazdem?

Weryfikacja bezpieczeństwa i sprawności pojazdu

W pierwszej kolejności dokonywana jest ocena tego, które części z danego pojazdu będą nadawały się do sprzedaży i ponownego użycia.

Ocenia się tutaj zarówno aspekt wizualny – szczególnie istotny przy elementach nadwozia, jak i elementach wnętrza pojazdu, a także elementy techniczne, tak, aby upewnić się, że mogą one bezpiecznie być użyte jako części zamienne.

Usuwanie elementów niebezpiecznych

W pojeździe znajduje się w końcu wiele substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na środowisko lub zdrowie, a nawet życie, osób, które będą dalej pracowały nad jego rozbiórką.

W pierwszej kolejności z pojazdu demontowany jest akumulator. Pierwszą przyczyną jest odcięcie zasilania od np. pirotechniki znajdującej się w pojeździe, drugą jest znajdujący się w akumulatorze kwas niebezpieczny dla ludzi, jak i środowiska.

Po odłączeniu akumulatora usuwane są wszelkie materiały pirotechniczne w tym poduszki powietrzne, które należy usunąć, aby nie stwarzały one zagrożenia podczas dalszych prac, jak i przechowywania pojazdu i jego elementów.

Usuwanie substancji szkodliwych

Kolejnym etapem rozbiórki pojazdu jest usunięcie wszelkich substancji szkodliwych, a należą do nich m.in:

  • paliwa
  • oleje
  • płyn do spryskiwaczy, chłodniczy, hamulcowy itd.
  • czynnik klimatyzacji
  • filtry oraz zbiorniki

Segregacja i sprzedaż części

Kiedy auto jest już całkowicie pozbawione wszelkich substancji niebezpiecznych i szkodliwych, ekipa Stacji Demontażu Pojazdów przystępuje do jego rozbiórki.

Element po elemencie auto jest rozbierane, części dokładniej weryfikowane pod kątem ich dalszej użyteczności.

Po rozbiórce, elementy nadające się do dalszego użycia, trafiają do sprzedaży, a w dalszej kolejności do kolejnego samochodu w roli części zamiennej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *