Ciekawe rozwiązania w zegarkach

Stylowy i praktyczny zegarek już od dawna nie służy tylko pokazywaniu aktualnej godziny. Nowoczesne czasomierze, zwłaszcza drogie, luksusowe modele, często są wyznacznikiem statusu społecznego posiadacza albo stanowią ważny element dopełniający ubiór. Są także bardzo praktyczne dzięki wielu opcjom i funkcjom. W tym artykule przeczytasz o kilku ciekawych rozwiązaniach w zegarkach.

Antymagnetyzm w zegarku

Większość nawet wysokiej jakości, szwajcarskich mechanizmów czasomierzy ulega namagnesowaniu po wystawieniu na działanie dużych sił magnetycznych. Wbrew pozorom sytuacje tego rodzaju dzieją się dość często w codziennym życiu. Oddziaływanie kuchenek indukcyjnych, magnesów neodymowych, kolumn głośnikowych, a nawet podróż samolotem mogą prowadzić do silnego namagnesowania zegarka. Działanie to może zatrzymać, a niekiedy wręcz zniszczyć mechanizm. Aby tego uniknąć, najlepsze firmy zegarmistrzowskie montują w swych wyrobach specjalne rozwiązania.

Na przykład, firma Oris konstruuje czasomierze z antymagnetycznymi elementami. Zegarki Oris Kaliber 400 zawierają ponad 30 niezależnych i antymagnetycznych komponentów, m.in. silikonowe kotwice i koła wychwytowe. Jak pokazały przeprowadzone testy, dzięki wykorzystaniu tych innowacyjnych rozwiązań zegarki automatyczne Oris odchylały się o mniej niż 10 sekund dziennie po wystawieniu ich na działanie 2250 gausów, przy czym według najnowszych norm dla czasomierzy antymagnetycznych dopuszczalna norma odchylenia wynosi 30 sekund po wystawieniu ich na działanie zaledwie 200 gausów.

Rezerwa chodu

Rezerwa chodu to prosta, a przy tym użyteczna funkcja wskazująca na rezerwę mocy czasomierza. Pozwala użytkownikowi zorientować się, ile energii pozostało jeszcze w mechanicznej sprężynie zegarka. Zwykle występuje w postaci małej wskazówki i stosownej skali podanej w godzinach. W modelach automatycznych funkcja ta wskazuje czas, przez który czasomierz będzie działał, gdy nie jest noszony, a w zegarkach ręcznie nakręcanych liczba godzin wskazuje czas pozostały do nakręcenia zegarka. Dzięki niej możesz więc łatwo sprawdzić, przez ile czasu zegarek będzie jeszcze działał, dopóki nie będzie konieczne jego kolejne nakręcenie. Warto korzystać z tej opcji, w przeciwnym razie może się okazać, że np. spojrzysz na czasomierz, który przestał wskazywać właściwą godzinę i tym samym stał się bezużyteczny.

Zazwyczaj zegarki mechaniczne mają rezerwę chodu wynoszącą do 35-48 godzin. To oznacza, że gdy odłożysz taki model na dzień lub dwa, sprzęt zatrzyma się, kiedy wyczerpie się rezerwa chodu. Najnowocześniejsze modele, takie jak zegarki męskie Oris, mają natomiast rezerwę wynoszącą aż do 120 godzin, czyli 5 dni.

Powłoka antyrefleksowa

Spoglądanie na zegarek w bardzo słoneczne dni często mija się z celem – na tarczy po prostu niewiele widać. Na szczęście producenci czasomierzy postanowili rozwiązać ten problem, tworząc powłokę przeciwodblaskową. To układ jednej lub kilku cienkich warstw specjalnych substancji naniesionych na szkło okalające cyferblat. Powłoka antyrefleksyjna służy zwiększeniu natężenia światła przechodzącego przy jednoczesnym zredukowaniu natężenia światła odbitego. W efekcie godzina, data i inne dane prezentowane na tarczy są doskonale widoczne w każdych warunkach. Uboczną cechą takiej powłoki bywa niebieskawa poświata widoczna pod pewnym kątem. Nowoczesne modele, takie jak zegarki męskie Oris, mają jednak powłoki, która są niedostrzegalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + osiemnaście =