Wybieramy najbardziej bezawaryjny stelaż do WC

Podczas urządzania łazienki, próbujemy wybrać meble i urządzenia sanitarne, w taki sposób, aby korzystanie z łazienki było komfortowe i funkcjonalne. Coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych toalet, a w ich miejsce montujemy podwieszaną ceramikę. W poniższym artykule zwrócimy uwagę na to, jaki stelaż wybrać, aby był bezawaryjny.

Jaki stelaż do WC wybrać?

Podczas wyboru stelaża do zabudowy podtynkowej, możemy spotkać się z dwoma rodzajami: stelażem do zabudowy lekkiej oraz ciężkiej. Podstawą zatem jest określenie, z jakim rodzajem ściany mamy do czynienia. W zależności od tego, czy ściana jest murowana płytą kartonowo-gipsową, czy działowa możemy wybrać stelaż do zabudowy suchej, czyli lekkiej. Jest  on najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, dlatego też cieszy się dużą popularnością i jest najczęściej montowanym stelażem. Z kolei stelaż do zabudowy mokrej, inaczej nazywany stelażem do zabudowy ciężkiej stosuje się w przypadku ścian tylko murowanych. Za wyborem tego rozwiązania przemawia cena, ponieważ te drugie stelaże są po prostu tańsze. Niemniej jednak montaż zajmuje więcej czasu i jest zdecydowanie trudniejszy.

stelaż do wc

Co wpływa na bezawaryjność stelaża WC?

Aby stelaż działał bezawaryjnie, musi być dobrze dopasowany i dobrany do łazienki. Nie bez znaczenia jest jego wymiar oraz wysokość zamontowania. Na szczęście producenci proponują wiele nowych, a zarazem funkcjonalnych rozwiązań, które potrafią dopasować się do nawet najbardziej wymagających łazienek.

Minusem niestandardowych rozwiązań jest jednak cena, ponieważ są one droższe. Podział stelaży ze względu na wysokość jest prosty: wyróżniamy stelaże niskie i wysokie. Ich nazewnictwo ma związek z umiejscowieniem przycisku do spłukiwania wody. W stelażach wysokich jest on montowany zaraz przy podniesionej desce WC. Z kolei w niskich stelażach jest ukryty za nią. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej higieniczne, ponieważ przed spuszczeniem wody wymusza opuszczenie deski.

 

Stelaże do WC podtynkowe – dlaczego są tak popularne?

Stelaże podtynkowe to hit wyposażenia łazienek. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązania możemy swobodnie aranżować wnętrze i gospodarować przestrzenią. Co to jest stelaż podtynkowy? To metalowe ramy, na których montuje się ceramikę łazienkową. Dzięki temu umywalka, czy toaleta jest zamontowana stabilniej na ścianie. Ponadto ukrywa ona wszystkie elementy podłączenia. To z kolei wpływa na oszczędność miejsca i estetykę wnętrza, ponieważ łazienka zyskuje elegancki charakter.

To o czym warto wiedzieć przed montażem to fakt, że w przypadku instalacji zestawu podtynkowego ingerujemy mocno w pomieszczenie. Niemniej jednak zyskujemy o wiele więcej. Przestrzeń, którą możemy przeznaczyć na cokolwiek innego. Chociażby na półki czy montaż innych elementów, które nam się przydadzą. To kwestie, dzięki którym stelaże podtynkowe są tak popularne. Spłuczka jest estetycznie ukryta w ścianie. Podobnie pojemnik z wodą, to duża oszczędność szczególnie w mniejszych pomieszczeniach, gdzie każdy metr jest na wagę złota.