Wpływ diety na nasz organizm – o tym trzeba pamiętać

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Właściwe odżywianie to jeden z niezbędnych sposobów na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie każdy wie również o tym, że błędy żywieniowe mogą prowadzić do gorszego samopoczucia fizycznego oraz psychicznego. Dowiedz się, jaki jest wpływ diety na organizm i znajdź metodę na odżywianie się z korzyścią dla swojego organizmu.

Wpływ diety na organizm:

  • Czym jest zbilansowana dieta?
  • W jaki sposób odżywianie wpływa na samopoczucie?
  • Poznaj wsparcie w zakresie zdrowego odżywiania – catering Włocławek

Zbilansowana dieta, czyli?

Jedzenie to nie tylko przyjemność, ale i wiele ważnych funkcji do spełnienia. Odżywianie organizmu ma za zadanie dostarczyć mu energii oraz niezbędnych składników odżywczych. W przypadku kobiety o umiarkowanej aktywności fizycznej powinna ona przyjmować około 2000 kcal, mężczyzna natomiast 2500 kcal. Około 50-70% całej wartości energetycznej muszą stanowić węglowodany z przewagą cukrów złożonych (cukry proste tylko 10-20%). Minimalna zawartość tłuszczu w jadłospisie to 15-20%, maksymalnie 30-35%, reszta to białko. Wartości mogą się różnić ze względu na styl życia oraz przyjęty model dietetyczny – w diecie ketogenicznej zwiększona jest ilość tłuszczu, natomiast w jadłospisie sportowca można znaleźć więcej białka.

Oprócz rozkładu makroskładników istotne są także mikroelementy, czyli witaminy i minerały, które są odpowiedzialne za prawidłowe działanie układu hormonalnego i nerwowego. Niedobór poszczególnych składników może powodować rozwój depresji, lęków, nerwicy czy problemów z koncentracją.

Jak dieta wpływa na samopoczucie?

System nerwowy człowieka to skomplikowany układ, który jest podatny na niedobory oraz rozchwianie. Regulowanie samopoczucia dietą to możliwy proceder, choć oczywiście nie zastąpi leczenia w pewnych przypadkach.

Warto na przykład pamiętać, że węglowodany złożone to paliwo dla mózgu, które daje organizmowi energię. Produkty pełnoziarniste i razowe dodatkowo zawierają witaminy z grupy B. Mięso oraz ryby są odpowiedzialne za produkcję aminokwasów, dzięki którym powstaje dopamina, adrenalina czy serotonina. Są one odpowiedzialne za regulację nastroju, odczuwanie motywacji oraz przyjemności.

Same ryby zawierają również sporo selenu i cynku, które sprawiają, że wydzielają się endorfiny. Dieta na dobry humor powinna też zawierać pestki dyni, sezam, orzechy, kasze gruboziarniste czy migdały. To produkty bogate w mangan i magnez, które są niezbędne do tworzenia neuroprzekaźników. Wspomniane wcześniej witaminy z grupy B mają bardzo duży wpływ na system nerwowy i regulowanie samopoczucia. Witaminy z grupy B obecne są nie tylko w produktach pełnoziarnistych, ale i w rybach, jajach oraz niektórych warzywach i owocach.

Wsparcie w prawidłowym odżywianiu – catering Włocławek

Chcesz odżywiać się zdrowo i z korzyścią dla swojego organizmu, ale nie masz czasu lub wiedzy na temat zasad prawidłowego żywienia? Wsparciem dla Ciebie może okazać się catering dietetyczny. Taka opcja dostępna jest również w mniejszych miastach. Poznaj catering Włocławek: https://fit-catering.pl/catering-dietetyczny-wloclawek/.

Catering dietetyczny to nie tylko zdrowe, ale i wygodne rozwiązanie. Każdego dnia pod Twoim drzwiami znajdzie się paczka wypełniona posiłkami na cały dzień. Doskonale zbilansowanymi, bo przygotowanymi pod czujnym okiem dietetyka. Do tego smacznymi i różnorodnymi, bo każdego dnia dostaniesz inny zestaw posiłków. Możesz wybierać spośród kilkunastu programów dietetycznych dopasowanych do różnych potrzeb. Sprawdź i przekonaj się, jak prawidłowo zbilansowana dieta może wpływać na samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *