Jakie opony wybrać do ładowarki kołowej?

Przemysłowe ogumienie wykorzystywane w wielu pojazdach takich jak ładowarki kołowe, teleskopowe lub kompaktowe powinno być przede wszystkim trwałe i wytrzymałe. Niedopasowane opony bardzo często odpowiedzialne są opóźniania w realizacji zleceń, a ponadto odczuwalnie zwiększają zużycie paliwa. Możliwość pełnej eksploatacji niezwykle kosztownych pojazdów przemysłowych to najrozsądniejszy sposób na odzyskanie inwestycji z nawiązka. Ładowarki kołowe bardzo często wykorzystywane są do prac transportowych albo załadunkowych w trudnym terenie (np. żwirownie, kamieniołomy, roboty drogowe).

Jak dobrać odpowiednie opony do ładowarek kołowych?

Znalezienie odpowiedniego rodzaju ogumienia nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem. W znacznej większości przypadków wystarczy znać jedynie markę i model ładowarki kołowej, ale dobrze zapoznać się także z zaleceniami producenta pojazdu. Istotne są przede wszystkim informacje dotyczące indeksów nośności oraz prędkości, które wymagane są do prawidłowej pracy maszyny. W bezpłatnym dobraniu odpowiedniego rodzaju opon pomóc mogą także doświadczeni pracownicy hurtowni. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości warto skorzystać z wiedzy specjalistów, ponieważ pozwala to uniknąć niepotrzebnych zastojów, opóźnień i błędów. Skorzystanie z usług nowoczesnej hurtowni internetowej to także świetny sposób na przyśpieszenie procesu dostawy. Opony 18.4-26 podobnie jak wszystkie pozostałe dostępne produkty wysyłane są w ciągu maksymalnie 24h od chwili złożenia zamówienia. Dzięki rozwiniętej sieci logistycznej oraz zaprzyjaźnionej firmie kurierskiej w przypadku zakupu przynajmniej 2 sztuk dostawa towaru jest bezpłatna.

Opony do ładowarek kołowych – Jakie oznaczenia trzeba znać?

Opony do ładowarek kołowych i teleskopowych powinny być dopasowane do terenu, w którym będą docelowo pracować. Producenci ogumienia zadbali oczywiście o odpowiednie oznakowanie swoich produktów, które w przypadku ładowarek i spycharko-ładowarek podzielić można na następujące klasy:

E2 – dobrą przyczepność (zwykły bieżnik)

E3 – podłoże kamieniste (zwykły bieżnik)

E4 – podłoże kamieniste (głęboki bieżnik)

L2 – dobra przyczepność (zwykły bieżnik)

L3 – podłoże kamieniste (zwykły bieżnik)

L4 – podłoże kamieniste (głęboki bieżnik)

L5 – podłoże kamieniste (dodatkowo pogłębiony bieżnik)

L5S – gładkie podłoże (dodatkowo pogłębiony bieżnik)

Dobranie odpowiedniej klasy pozwala na zoptymalizowanie wydajności pojazdu oraz uniknięcie problemów z przyczepnością, stabilnością oraz integralnością opony do ładowarek kołowych. Niedopasowane ogumienie może szybko stać się przyczyną awarii lub wypadku, a co stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników.

Kiedy powinno się wymienić opony do ładowarek kołowych?

Z wymianą ogumienia na nowe nie powinno się zwlekać do ostatniej chwili, ponieważ generuje to szereg problemów i kosztów. O wiele lepiej jest zaplanować wymianę w dogodnym terminie, który wstępnie oszacować można na podstawie daty przydatności i produkcji, które producenci umieszczają na widocznej z zewnątrz gumie. Najrzetelniejszym sposobem na zweryfikowanie stanu ogumienia jest precyzyjny pomiar głębokości bieżnika, który wymaga użycia specjalistycznego miernika. Ponadto dobrze jest upewnić się, czy opony utrzymują odpowiednie ciśnienie, co wymaga kilku pomiarów oddalonych od siebie w czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *