Jak zadbać o swój ogród na początku sezonu?

Na przełomie marca i kwietnia, gdy dni zaczynają robić się coraz dłuższe i cieplejsze, a pogoda staje się coraz bardziej ustabilizowana, należy wziąć się za wiosenne porządki w ogrodzie. Nawet mając ogród z niewielkim trawnikiem i małym warzywnikiem jest co robić, dlatego bez zwlekania przechodzimy do poradnika. Jak zadbać o swój ogród na początku sezonu? Na pytanie odpowiadamy poniżej!

Sprzątanie po zimie, czyli podstawa

Najważniejszym etapem przygotowań ogrodu do sezonu jest posprzątanie bałaganu po zimie. Zacznijmy od odkrycia roślin, które na miesiące jesienne i letnie zostały przykryte kapturami ochronnymi. Taką czynność można przeprowadzić w momencie, gdy temperatura wzrasta do około 10˚C, jednocześnie pamiętając o tym, że niektóre rośliny – takie jak mające już przyrosty i pączki kwiatowe magnolie i drzewka owocowe – należy sporadycznie ochraniać także podczas wiosennych przymrozków.

Po odkryciu krzewów i drzewek można przejść do porządkowania trawników, grzędek i warzywników. W tym aspekcie mamy do zrobienia przede wszystkim dwie rzeczy:

  • sprzątanie liści – teoretycznie liście powinniśmy zagrabić przed zimą, jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze się to udaje. Co więcej, jesienno-zimowe wiatry z pewnością i tak zniosą na nasz trawnik suche i zgniłe liście czy gałązki, które na wiosnę trzeba posprzątać.

Zalegające na trawniku liście są szkodliwe przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze, zasłaniają roślinom dostęp do promieni słonecznych, a tym samy, uniemożliwiają im prawidłowe wzrastanie. Innym powodem, dla którego należy jak najszybciej usunąć liście z trawników, jest to, że zgniłe, wilgotne liście mogą być przyczyną rozprzestrzeniania się grzybów;

  • przycinanie roślin – po usunięciu liści należy zabrać się za przycinanie gałęzi drzew, krzewów i kwiatów – pod warunkiem, że sprzyja do tego pogoda. Zabiegi te najlepiej jest przeprowadzać wczesną wiosną, kiedy pogoda jest już ustabilizowana, ponieważ wtedy rośliny mają siły do wzrostu. Najczęściej odpowiednim terminem jest pierwsza połowa kwietnia.

Przed przystąpieniem do cięcia roślin upewnijmy się jednak, że w kolejnych dniach będzie ciepło i sucho – nadmierna wilgoć może bowiem doprowadzić do chorób roślin w miejscach cięcia.

Wysiew i sadzenie

Jeżeli chodzi o wysiew warzyw czy ziół, kwiecień może być terminem zbyt późnym. Do wysiewu pierwszych kwiatów i warzyw należy się wziąć już na początku marca, a do sadzenia bylin, zaledwie nieco później – oczywiście po uprzednim przygotowaniu gleby. W pierwszej połowie kwietnia możemy jednak posadzić w ogrodzie groch czy bób, oraz cebulę lub pietruszkę korzeniową.

Jednak praktycznie przez całą wiosnę możemy sadzić kwiaty ogrodowe. To właśnie w kwietniu i maju panują najlepsze warunki, które sprzyjają przyjmowaniu się sadzonek. Popularne kwiaty „kwietniowe” to między innymi cynie wytworne, chabry bławatki czy nagietki lekarskie.

Dużą rolę odgrywają nawozy do ogrodu

Pamiętajmy, że budzące się na nowo do życia rośliny będą potrzebowały wielu składników odżywczych, by mogły odpowiednio wzrastać, obficie kwitnąć i dawać okazalsze plony. Dlatego odpowiednio wcześnie należy również zaopatrzyć się w wysokiej jakości nawozy, które można kupić w wielu ogrodniczych sklepach internetowych, takich jak Farmino.

Nawozy powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju rośliny. Znalezienie odpowiedniego produktu nie powinno jednak być trudne, ponieważ profesjonalne sklepy mają szeroki wybór produktów. Można w nich znaleźć:

Gdzie kupować wysokiej jakości nawozy granulowane?

Odpowiednio dobrane, naturalne nawozy granulowane mają wiele zalet. Poprawiają one strukturę gleby i użyźniają ją, ułatwiają roślinie przyjęcie się po przesadzeniu, dostarczają roślinie niezbędne składniki odżywcze, które wzmacniają ją i stymulują do właściwego wzrostu i rozwoju. Jak wspomnieliśmy wcześniej, taka roślina lepiej kwitnie i daje lepsze plony.

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej kupować nawozy? Najlepiej zrobisz, jeśli poszukasz sklepu internetowego, mającego wszystkie wymienione wyżej nawozy granulowane. Zapoznaj się na przykład z ofertą wspomnianego sklepu Farmino.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *