Każdego dnia osoby z niepełnosprawnością muszą się zmagać z wieloma przeszkodami. To, co zdrowym ludziom wydaje się banalne, stanowi nie lada wyzwanie dla osób niepełnosprawnych. Z pomocą przychodzą nowoczesne wózki inwalidzkie elektryczne. O rodzajach wózków inwalidzkich opowiemy w naszym artykule.
Elektryczne wózki dla niepełnosprawnych – do domu i w teren
Osoby niepełnosprawne chcą żyć pełnią życia – swobodnie poruszać się po mieszkaniu, ale także uczestniczyć w życiu społecznym poza domem. W przypadku niepełnosprawności ruchowej podstawowym sprzętem jest wózek inwalidzki. Najlepiej zdecydować się na nowoczesne i komfortowe elektryczne wózki dla niepełnosprawnych. Elektryczny wózek inwalidzki daje poczucie niezależności i znacząco podnosi komfort życia.
Producenci takiego sprzętu mają do zaoferowania wiele modeli, które nadają się do jazdy zarówno wewnątrz budynków, jak i poza nimi. Elektryczne wózki do domu są zwykle mniejsze, bardziej mobilne i mają skrętne koła. Tym samym doskonale sprawdzają się w mieszkaniach, przychodniach, centrach handlowych czy innych budynkach użyteczności publicznej. Komfort podnoszą regulowane podłokietniki. Zazwyczaj takie wózki mają mniejszy zasięg, ale za to można je złożyć w szybki sposób i przewieźć samochodem.
Elektryczne wózki dla niepełnosprawnych w teren mają z kolei większe koła, które zapewniają odpowiednią przyczepność do podłoża. Terenowy wózek inwalidzki ma amortyzowaną ramę oraz aktywne zawieszenie kół przednich. Dzięki temu jazda jest komfortowa nawet w trudnych warunkach. Co istotne – dostępne są także wózki elektryczne terenowo-pokojowe. Jak sama nazwa wskazuje – nadają się zarówno do użytku na zewnątrz (do jazdy po twardej nawierzchni), jak i wewnątrz budynków. Ponadto producenci mają w swojej ofercie także elektryczne wózki dla dzieci.
Elektryczne wózki z funkcją pionizacji
Kolejna opcja to wózek inwalidzki elektryczny z funkcją pionizacji. Jest to niezbędny sprzęt, jeśli użytkownik nie ma możliwości utrzymania pozycji stojącej. Dla wielu osób zmagających się z niepełnosprawnością samodzielne wstawanie jest zbyt dużym wysiłkiem. Z drugiej zaś strony pionizacja jest niezwykle ważna dla organizmu – zapobiega powstawaniu odleżyn, poprawia krążenie oraz funkcje oddechowe, a także ma pozytywny wpływ na samopoczucie chorego.
Taki wózek ma specjalną konstrukcję i jest wyposażony w mechanizmy, dzięki którym możliwe jest pionizowanie użytkownika. Wózek inwalidzki elektryczny z funkcją pionizacji ma szeroki pas piersiowy i zapewnia stabilizację kolan. Takie rozwiązania pozwalają nie tylko zmienić pozycję z leżącej czy siedzącej na stojącą, ale też utrzymać ją.
Jest to podstawowe wyposażenie, jeśli chodzi o elektryczne wózki inwalidzkie z funkcją pionizacji. Można jednak dokupić zagłówek do stabilizacji głowy czy też peloty udowe do stabilizacji miednicy. Dzięki temu nawet osoby z dużym stopniem niepełnosprawności mogą się cieszyć pozycją stojącą.