Dlaczego rusztowania muszą być certyfikowane?

Rusztowania to konstrukcje powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej, ale częściowo też w przemysłowej, jak i w kilku innych. Niektóre z dostępnych na rynku rusztowań posiadają certyfikaty jakości, a inne nie. Dlaczego to tak ważne, aby zdecydować się na wynajem rusztowań certyfikowanych? Czy przymus wynika z przepisów prawa? Na te i inne pytania wyczerpująco odpowiadamy w poniższym tekście.

Certyfikacja rusztowań a obowiązek prawny

Wydawać by się mogło, że coś takiego jak certyfikacja rusztowań to absolutna oczywistość. Okazuje się jednak, że w polskim prawie wcale nie ma obowiązku certyfikacji rusztowań dopuszczanych do sprzedaży. Zadziwia to zwłaszcza dlatego, że w zdecydowanej większości krajów europejskich obowiązek taki obowiązuje. Niemniej w Polsce go nie ma, co oznacza, że decydując się na wynajem rusztowań, wciąż można trafić na konstrukcje bez certyfikatu. Warto zatem starannie dobierać usługodawców, oferujących rusztowania.

Certyfikacja, czyli bezpieczeństwo

Świadomi producenci starają się o uzyskanie certyfikacji i jest to dla nich sprawa absolutnie oczywista. Podobnie przedsiębiorstwa, które korzystają z rusztowań, zwykle zwracają uwagę na obecność certyfikacji. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ uzyskanie certyfikatu dowodzi bezpieczeństwa użytkowania danej konstrukcji. Certyfikaty otrzymują rusztowania wykonane z wysokiej klasy, sprawdzonych materiałów. Ponadto można mieć pewność, że ich poszczególne elementy zostały połączone w sposób solidny. Istnieje kilka podmiotów wystawiających certyfikaty dla rusztowań. Niemniej tym głównym i najbardziej prestiżowym jest bez wątpienia Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego.

Wynajem rusztowań certyfikowanych

Decydujesz się na wynajem rusztowań? Zatem koniecznie upewnij się, że są one certyfikowane. Aby uzyskać taką pewność, najlepiej po prostu skorzystać z usług renomowanej firmy, świadczącej usługi na najwyższym poziomie. Polecamy sprawdzić opinie o danej firmie, aby upewnić się, że pilnuje ona najwyższych standardów działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × 2 =