Maszyny zawierają mnóstwo ruchomych elementów, które wymagają regularnego smarowania. Działanie to zapewnia płynność pracy i zapobiega szybkiemu zużywaniu podzespołów. Można je wykonać na dwa sposoby – ręcznie bądź automatycznie, poprzez centralne smarowanie. Poniżej opowiemy nieco więcej o tym systemie. Przedstawimy również korzyści wynikające z jego zastosowania.
Czym jest centralne smarowanie?
Obecnie w wielu branżach wykorzystuje się różnorodne maszyny i urządzenia. Zazwyczaj muszą one pracować bardzo długo i intensywnie – w związku z tym bez odpowiedniego smarowania ich ruchome elementy szybko by się zużywały. Należy więc wykonywać je regularnie. Kiedyś robił to człowiek. Dążono jednak do uzyskania większej precyzji i automatyzacji pracy, na skutek czego powstało centralne smarowanie.
Jest to system umożliwiający dostarczenie środka smarowniczego do miejsc, w których stykają się elementy maszyn, urządzeń bądź też pojazdów, takich jak np. ciągniki. Jego zasilanie realizowane jest za pomocą pompy, która tłoczy odpowiednią ilość smaru.
Zalety zastosowania układu centralnego smarowania
Zastosowanie układu centralnego smarowania niesie za sobą wiele zalet. Główna z nich to redukcja kosztów poniesionych przez przedsiębiorstwo, która wynika z następujących kwestii:
– ze skutecznego zapobiegania tarciom, co zmniejsza ryzyko awarii i wiążącego się z tym zatrzymania pracy,
– z braku potrzeby częstej wymiany podzespołów,
– ze zwiększenia wydajności maszyny,
– ze zminimalizowania czasu przestoju,
– ze zwiększenia prędkości pracy,
– z oszczędności energii,
– z ograniczenia ilości smaru,
– ze zwiększenia wytrzymałości i żywotności maszyny.
Jak widać, centralne smarowanie jest bardzo istotne. Należy więc zadbać o jego prawidłowe działanie. Zajrzyj na stronę https://www.jutech.com.pl/. To właśnie tam zaopatrzysz się w odpowiednie części. Asortyment jest na tyle szeroki, że z pewnością znajdziesz to, czego szukasz. Co więcej, każdy z dostępnych tam elementów odznacza się wysoką jakością.